Садовий підтвердив, що правоохоронці розслідують його заклик обміняти Медведчука на в'язнів Кремля

Садовий: Моя пропозиція актуальна досі
Фото: Андрій Садовий / Facebook

26 листопада пресслужба партії "Опозиційна платформа – За життя" повідомила, що Печерський райсуд Києва зобов'язав Генпрокуратуру відкрити провадження проти мера Львова Андрія Садового за його заклик у грудні 2018 року обміняти українських військовополонених моряків і політв'язнів, яких утримували в Росії, на українського бізнесмена й політика Віктора Медведчука. Садовий заявив, що вже отримав підозру у цій справі.

21 листопада Печерський районний суд Києва зобов'язав Генеральну прокуратуру України відкрити кримінальне провадження за фактом заяви мера Львова Андрія Садового від 4 грудня 2018 року про ймовірний обмін українських військовополонених моряків і політв'язнів, яких утримували в Росії, на українського бізнесмена й політика Віктора Медведчука.

Про це повідомила 26 листопада пресслужба партії "Опозиційна платформа – За життя". У політсилі вважають, що в діях Садового є ознаки злочину, передбаченого ст. 149 Кримінального кодексу України (торгівля людьми).

Садовий заявив у Facebook, що його вже повідомили про підозру у межах цього розслідування.

"Я дійсно пропонував обміняти Медведчука на наших військовополонених. У принципі, моя пропозиція актуальна досі – багато наших заручників залишаються в російських тюрмах", – написав він.

4 грудня 2018 року Садовий опублікував на своєму YouTube-каналі відеокоментар щодо захоплення Росією в листопаді катерів "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксира "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики тоді затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.

У відеоролику, зокрема, мер Львова розповів про свої пропозиції щодо повернення військовополонених моряків в Україну.

"Серед великої кількості російської агентури, яка достатньо вільно себе почуває сьогодні в Україні, "зіркою" є Віктор Медведчук – кум [президента РФ Володимира] Путіна. Я пропоную його затримати за держзраду. Ми можемо обміняти його не тільки на наших моряків, які зараз у полоні, але й на всіх наших політв'язнів, які знаходяться в російських тюрмах", – сказав Садовий.

У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.

25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення закінчився 25 червня.

7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Адвокат Микола Полозов інформував, що моряків відпустили під поруку української омбудсменки Людмили Денісової.