Шишкін: Розпуск Верховної Ради був неконституційним
Заслужений юрист України, суддя Конституційного Суду із 2006-го до 2015 року, який брав участь у розробленні Декларації про державний суверенітет України і Конституції України, Віктор Шишкін вважає, що розпуск Верховної Ради у 2019 році був неконституційним.
"Розпуск Верховної Ради був неконституційним. Юридично все було порушено..." – заявив він в інтерв'ю виданню "Нова влада".
На зауваження журналістки Любові Величко, що суддя КСУ Віктор Городовенко пояснив рішення про розпуск тим, що передусім має переважати відчуття справедливості, а вже потім закон, Віктор Шишкін відповів: "Він говорив як суддя загальної юрисдикції... Весь цей відхід у кущі у слово "справедливість" не зовсім сюди підходить. Він потрапив не туди, куди мав потрапити. Він на те не вчився і тим не займався... Його кар'єрний ріст був би нормальним у ролі судді Верховного Суду кримінальної палати".
Причиною таких рішень КСУ Шишкін назвав "деградацію совісті" і розуміння важливості посад у Конституційному Суді. Юрист навів приклад виборів 1996 року, коли обирали шістьох суддів КСУ: "Люди горіли ситуацією... боролися за кожного кандидата... показово, що той з'їзд закінчився о 12.00".
Ситуацію із Конституційним Судом може виправити добір високоморальних і компетентних суддів, вважає суддя.
"Високоморальний суддя не буде використовувати свій службовий стан у своїх інтересах. Він не бере хабарі і ні під кого не прогинається. Високоморальність – це коли зателефонував Андрій Богдан, а ти можеш його послати "під три чорти", – заявив він.
Шишкін зазначив, що критично ставиться до спроб регулярно змінювати Конституцію.
"Конституція – це не інструкція по експлуатації пральної машини. Завжди можна знайти форми внесення змін до законодавства, не ґвалтуючи Конституцію", – переконаний юрист.
21 травня президент України Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради VIII скликання і призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня. В Адміністрації Президента України заявили, що підставою для розпуску парламенту є фактична відсутність у Раді коаліції.
Ініціатором подання до КСУ про конституційність указу про розпуск стала група нардепів від фракції "Народний фронт". Конституційне провадження за поданням 62 депутатів Верховної Ради визнали невідкладним. 20 червня Конституційний Суд ухвалив рішення про те, що указ президента про припинення повноважень Верховної Ради VIII скликання не суперечить Конституції.