Шокін: НАБУ було створено незаконно, щоб Байден і його бійці могли тримати руку на пульсі України
Колишній генпрокурор України Віктор Шокін в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив думку, що ініціатором створення 2015 року Національного антикорупційного бюро був тодішній віцепрезидент США Джо Байден.
Колишній генеральний прокурор України Віктор Шокін в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитру Гордону висловив думку, що Національне антикорупційне бюро було створено в Україні незаконно.
"Що таке створення НАБУ? Ось зараз тривають суперечки з НАБУ, адже НАБУ створили в незаконний спосіб, ви знаєте, напевно, так? Його треба було взагалі не створювати, а створити просто зараз департамент у Державнму бюро розслідувань (ДБР розпочало роботу на три роки пізніше за НАБУ – 2018 року. – "ГОРДОН")", – сказав Шокін.
На його думку, ініціатором створення НАБУ був тодішній віцепрезидент США, нинішній кандидат у президенти Джо Байден.
"Вони просто вкрали, Байден украв у ДБР через НАБУ підслідність, створили НАБУ, там посадили своїх емісарів, які дослухаються до США, як ви знаєте. Там [політик Андрій] Деркач казав, це абсолютно й дійсно правда... Тобто НАБУ створили, щоб тримали руку на пульсі України Байден та всі його бійці. І воно незаконне", – сказав Шокін.
На думку ексгенпрокурора, НАБУ потрібно скасувати.
Шокін: Після отруєння ртуттю я пережив дві клінічні смерті. Читайте повну версію інтерв'ю
У жовтні 2019 року позафракційний нардеп Андрій Деркач заявив, що НАБУ "зливало" посольству США в Києві важливу для обох країн інформацію. Він стверджує, що дані американським дипломатам передавав перший заступник директора бюро Гізо Углава через свою помічницю. У ДБР заявили, що Деркач не передавав відомству матеріалів стосовно цього.
Національне антикорупційне бюро було створене в Україні 2015 року. Його очолює юрист Артем Ситник. Відповідно до законодавства, завдання НАБУ – протидія корупційним правопорушенням, вчиненим вищими посадовцями.
У перші роки після створення США надавали НАБУ технічну допомогу. Наприклад, 2016 року передали відомству комп'ютери, сервери, програмне забезпечення, оргтехніку та офісні меблі. Окрім того, співробітники правоохоронних органів США консультують бюро у питаннях боротьби з корупцією та повернення активів.
Байден і Шокін конфліктують. Байден зізнався, що 2016 року вимагав звільнити Шокіна, в іншому разі Вашингтон не надав би Києву кредитних гарантій на $1 млрд. Наступник Шокіна на посаді генпрокурора Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна була пов'язаною із кримінальним провадженням, у якому фігурував син Джо Байдена Гантер Байден. Цією справою займалася Генпрокуратура, у ній були матеріали про те, що члени ради директорів української компанії Burisma, зокрема Гантер Байден, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. Байден заявляв, що немає навіть "маленького доказу", що його син, працюючи в Burisma, здійснював якісь правопорушення.