Ситник: Коли НАБУ показало, що можна притягнути до відповідальності "недоторканних", шанси створити антикорупційний суд зменшуються з кожним днем
Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник впевнений, що в Україні потрібно створити окремий спеціалізований антикорупційний суд, а не антикорупційні палати при чинних судах.
Створення Вищого антикорупційного суду визначено Конституцією України, але в ній не прописано механізму, заявив директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник в інтерв'ю ZN.ua.
"Передбачається, що у Верховному Суді буде окрема антикорупційна палата, яка виконуватиме функцію останньої інстанції для розгляду цих справ, але при цьому має бути створений окремий незалежний суд для розгляду справ про топ-корупцію в першій та апеляційній інстанціях. Але ініціативою БПП (парламентської фракції Блоку Петра Порошенка. – "ГОРДОН") пропонується створити палати й у звичайних судах для розгляду антикорупційних справ", – сказав директор НАБУ.
За його словами, це "нерозумно і неможливо з низки причин".
"По-перше – логістика. У нас 27 регіонів. І потрібно створити 27 палат в обласних судах. Є близько 450 районних судів. Тобто створювати таку кількість палат – це нереальний за громіздкістю та витратами проект. Навіщо створювати таку громіздку структуру, яка, можливо, у деяких районах чи областях роками не працюватиме? Тому ми наполягаємо на створенні спеціалізованого суду. Причому ніякого велосипеда ми тут не винаходимо. Практика роботи спеціалізованих судів у нас досить тривала: адміністративний, господарський", – сказав він.
Також Ситник заявив, що коли окремі судді складали іспит, багато хто виявився не готовим до розгляду справ, переданих НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою.
"Уявіть: суддя слухав справи про розбій, грабіж – і раптом прийшли 25 відеокамер центральних каналів, 20 членів парламенту і кричать, що суддя негідник! А тут іще прийшли три чинні міністри, замість виконувати свої прямі службові обов'язки, намагаються взяти на поруки підозрюваного у кримінальній справі", – заявив глава бюро.
Не всі судді, за його словами, готові до таких процесів.
"Створення антикорупційного суду – це можливість знайти суддів, які готові будуть такі справи слухати... Я не думаю, що буде багато охочих працювати в цьому суді. Виходячи з того досвіду, який ми бачимо в Солом'янському суді на окремих процесах. Ті, хто прийде працювати в антикорупційний суд, будуть професійно готові до таких справ. А те, що пропонують депутати БПП, — це обман. Обман, який неможливо організувати з погляду ні юридичного, ні логістичного. Надто багато маніпуляцій. Створення спеціалізованого суду зніме всі ці моменти", – додав Ситник.
Він зазначив, що в нинішніх реаліях перспективи створення антикорупційного суду "зменшуються з кожним днем".
"Якби це приймалося в комплексі з законом "Про НАБУ" – шанси були б 100%. Зараз багато молодих "експертів" виступають по телебаченню й обговорюють, погано ми працюємо чи добре. Але в нинішніх реаліях, коли Антикорупційне бюро показало, що в Україні можливе притягнення до відповідальності "недоторканних", шанси створити спецсуд зменшуються з кожним днем. І коли я в серпні презентував наш черговий звіт за попередні шість місяців роботи, я публічно звернувся і до парламенту, і до президента, наголосивши: осінь – це період оцінки політичної волі в багатьох процесах у країні, у тому числі й щодо логічного завершення антикорупційної реформи. Без створення суду, який зможе поставити крапки у тих справах, що вже розпочаті й передані до суду, суспільство й міжнародні партнери зрозуміють, що антикорупційна реформа, як і багато інших реформ, зайшла в глухий кут", – сказав він.
30 вересня 2016 року набули чинності конституційні зміни в частині правосуддя й новий закон "Про судоустрій і статус суддів", який парламент ухвалив 2 червня. 13 липня президент України Петро Порошенко підписав закон.
Згідно із законом, передбачають створення Вищого антикорупційного суду (ВАКС), який буде розглядати окрему категорію справ, підслідних антикорупційному бюро. Водночас дати початку функціонування антикорупційного суду в законі не прописано.
Створення спеціалізованого антикорупційного суду є одним із зобов'язань, які Україна взяла на себе перед своїми міжнародними партнерами – Європейським союзом і Міжнародним валютним фондом.