"Скасувати право патріарха Московського призначати митрополита Київського". Повний текст заяви Синоду Вселенського патріархату

Вселенський патріарх застерігає від насильства в процесі надання автокефалії українській церкві
Фото: ЕРА

Синод Вселенського патріархату в Стамбулі оприлюднив підсумки розгляду питання надання автокефалії Українській православній церкві.

Вселенський патріархат продовжує процедуру надання автокефалії Українській православній церкві. Про це йдеться в офіційній заяві Синоду, від 11 жовтня.

Повний її текст оприлюднив у Facebook архієпископ Української православної церкви Київського патріархату Євстратій (Зоря).

"Під головуванням Його Всесвятості вселенського патріарха Священний синод, скликаний на чергове засідання з 9-го до 11 жовтня 2018 року, вивчив і обговорив пункти свого порядку денного.

Синод у присутності архієпископа Даниїла Памфілійського і єпископа Іларіона Едмонтонського, екзархів патріарха в Україні, обговорив, зокрема, церковні справи України та після ґрунтовної дискусії постановив:

  • Підтвердити раніше ухвлене рішення про те, що Вселенський патріархат розпочинає надання автокефалії українській церкві.
  • Відновити ставропігію (статус безпосереднього підпорядкування церков, монастирів, духовних шкіл тощо. "ГОРДОН") вселенського патріарха в Києві, одну з його численних ставропігій в Україні, які існували там завжди.
  • Задовольнити клопотання про апеляцію Філарета (Денисенка), Макарія (Малетича) та їхніх послідовників, оголошених розкольниками не з догматичних причин, згідно з канонічними прерогативами константинопольського патріарха і у зв'язку з отриманням петицій від ієрархів і духовенства всіх автокефальних церков. Отже, вищезазначені особи канонічно відновлені в їхньому статусі ієрархів і священнослужителів, їхніх послідовників повернуто в лоно церкви.
  • Скасувати юридичні зобов'язання синодального листа 1686 року, який видали в обставинах того часу і який надавав право московському патріарху призначати обраного асамблеєю священнослужителів його єпархії митрополита Київського, зобов'язаного славити вселенського патріарха як першого ієрарха під час кожної служби, проголошуючи і підтверджуючи свою канонічну залежність від Константинопольської Матері-церкви.
  • Звернутися до всіх сторін із закликом уникати захоплення церков, монастирів та інших об'єктів, а також будь-якого іншого акта насильства і помсти в ім'я миру і християнської любові.

Головний секретаріат Священного синоду, 11 жовтня 2018 року".