Сліпачук: Наявність подвійного громадянства в Куницького була встановлена в судах, але залишилася без правової оцінки
За словами голови Центральної виборчої комісії України Тетяни Сліпачук, ситуація з подвійним громадянством кандидата в народні депутати від партії "Слуга народу" в окрузі №169 (Харків) Олександра Куницького є викликом для суспільства, правової спільноти, ЦВК і політсили, яка його висунула.
Наявність подвійного громадянства в кандидата в народні депутати від партії "Слуга народу" в окрузі №169 (Харків) Олександра Куницького була підтверджена ним самим і судами, проте залишилася без правової оцінки. Про це на брифінгу 19 липня заявила голова Центральної виборчої комісії України Тетяна Сліпачук, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
За її словами, ситуація з Куницьким пов'язана з "незрозумілим для ЦВК" подаванням різних даних про себе і своє перебування на території України.
"Що відбулося в цій справі? Перший крок – подання кандидатом пакета документів до ЦВК стосовно його реєстрації, в якому, як виявилося пізніше, були подані дані, які не відповідають фактичним обставинам його біографії стосовно перебування на території України. Крок другий – неоднократне особисте підтвердження паном Куницьким того, що він знаходився у довгострокових відрядженнях як громадянин України. Третій крок – те, що документи були подані в сумнівний спосіб і юридично не мали тієї сили, яка б підтверджувала службове відрядження, чому ЦВК і звернула на них увагу", – сказала Сліпачук.
За її словами, ЦВК давала можливість кандидату й партії надати всю необхідну інформацію, тому що в комісії немає можливості досліджувати це самостійно.
"І ця інформація надавалася з підкресленням, що це були довгострокові відрядження за кордон. Після цього був наступний крок щодо визнання іноземного громадянства безпосередньо згаданою особою. Аналіз документів юридично привів ЦВК до рішення щодо їх скасування, оскільки документи не відповідали належним доказам, якими підтверджуються службові відрядження", – заявила Сліпачук.
Вона нагадала, що Куницький подав до суду. Сліпачук підкреслила, що Куницький визнавав наявність у нього подвійного громадянства й у Верховному Суді, і в Шостому апеляційному адмінсуді.
"Це питання є важливим. Ст. 4 Конституції встановлює, що в Україні є єдине громадянство. Із цього й виходила ЦВК, коли оцінювала документи. Це є важливим. Не знаю, як для вас, але для мене в Україні є лише громадянство України... Це питання, яке було встановлено судами, залишилося без правової оцінки, це теж треба розуміти, що на сьогодні ми маємо кандидата, якого зареєстровано і який має як українське, так і іноземне громадянство. Також важливим є те, що кожний кандидат має обов'язок перед ЦВК і суспільством доповідати про себе повну, чесну, правдиву інформацію... І якщо зараз особа надає нам інформацію стосовно того, що вона за іноземним паспортом здійснювала перетин кордону, і при цьому говорить, що вона не їхала у відрядження, то в мене питання: а що з тими документами, які ця особа особисто неодноразово подавала до ЦВК?" – сказала Сліпачук.
За її словами, ситуація, що склалася, є викликом для суспільства, правової спільноти, ЦВК і політсили, яка висунула Куницького.
11 липня Центрвиборчком скасував реєстрацію Куницького на тій підставі, що він не проживав в Україні безперервно протягом п'яти років перед виборами, як цього вимагає законодавство. Куницький заявляв, що перебував у тривалому відрядженні від компанії "1+1 Продакшн", і оскаржив рішення Центрвиборчкому.
Куницький стверджував, що Центральна виборча комісія ухвалила рішення про скасування його реєстрації кандидатом у нардепи під тиском. "За інформацією, яку мені повідомили, [експрезидент України Петро] Порошенко особисто телефонував членам ЦВК та "тупотів ногами", щоб мене знімали під будь-яким приводом", – додав він.
Позафракційний нардеп Андрій Денисенко опублікував скріни документів про відрядження Куницького і заявив, що їх підроблено. Денисенко також стверджував, що Куницький намагається повернути реєстрацію у ЦВК на підставі проживання в Україні за паспортом Ізраїлю.
Куницький спочатку цю інформацію спростував, але згодом підтвердив, що має ізраїльське громадянство, і повідомив, що написав заяву про відмову від нього.
15 липня Шостий апеляційний суд задовольнив скаргу Куницького і скасував рішення ЦВК про зняття його з виборів.
17 липня президент України Володимир Зеленський заявив, що Куницький не може бути депутатом, якщо в нього є друге громадянство.
19 липня стало відомо, що Касаційний адміністративний суд при Верховному Суді України залишив чинним рішення Шостого апеляційного адміністративного суду, що дає змогу Куницькому балотуватися.