Стефанчук заявив, що Венеціанська комісія може подати висновки щодо законопроєкту про референдум у липні
Україна просить Венеціанську комісію прискорити процес розгляду питання щодо відповідності законопроєкту про загальнонаціональний референдум міжнародним стандартам конституційного права, про це повідомив перший віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія) може у спеціальному режимі розглянути питання відповідності законопроєкту про всеукраїнський референдум міжнародним стандартам конституційного права. Про це на брифінгу в Києві 18 червня заявив перший віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Я направив від себе лист, щоб прискорити, щоб це питання розглядалося в червні. Але я думаю, в червні вони не встигнуть. Я дуже сподіваюся, що в липні вони зберуться ad hoc на засідання саме по нашому законопроєкту. Ми обґрунтували, у чому його важливість є, і вказали, як він проходить у Верховній Раді", – сказав Стефанчук.
За його словами, законопроєкт скерували у Венеціанську комісію, щойно його розробили, потім окремо переслали доповнення, що з'явилися за підсумками громадського обговорення проєкту.
У липні Венеціанська комісія не планує проводити пленарні сесії.
Проєкт закону про всеукраїнський референдум входить у пакет законопроєктів "про справжнє народовладдя", яке обіцяв встановити Володимир Зеленський після першого туру президентських виборів 31 березня 2019 року. Президент подав законопроєкт на розгляд парламенту 9 червня 2020 року та визначив його як невідкладний.
18 червня Рада ухвалила його в першому читанні, "за" проголосувало 252 депутати.
Відповідно до законопроєкту, всеукраїнський референдум за народною ініціативою можуть провести на вимогу не менш ніж 3 млн громадян України, які мають право голосу. Президент оголошує проведення референдуму своїм указом.
На референдум зможуть виносити тільки чотири групи питань. Вони мають стосуватися затвердження закону про внесення змін до розділів І ("Загальні питання"), ІІІ ("Вибори. Референдум") і ХІІІ ("Внесення змін до Конституції України) Основного закону, питань загальнодержавного значення, зміни території України, втрати чинності закону чи окремих його положень. Водночас на один референдум мають виносити лише одне питання.
Не можна виносити на референдум питання, які стосуються податків, бюджету та амністії, які спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності держави, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі та які суперечать Конституції України й нормам міжнародного права.