Степанов: Необхідно допомогти пережити карантин бізнесу, держпідприємствам і простим людям. Інакше ніхто не закриється і не ізолюється
Влада України терміново має зайнятися порятунком економіки, інакше одних коронавірус уб'є, а інших залишить без роботи і засобів для виживання, заявив ексголова Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов.
Усі країни світу зараз зайняті порятунком економіки, яка зазнає втрат через наслідки поширення нового коронавірусу, окрім України, заявив у своєму Facebook ексголова Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов.
"Разом із коронавірусом світ охопила серйозна економічна криза, яка може призвести до економічного шоку. Втрати світової економіки вже сьогодні – понад $2,7 трлн. Одночасно із заходами протидії хворобі всі країни вводять безпрецедентні економічні заходи щодо пом'якшення ударів нового вірусу", – написав він.
Степанов перерахував першочергові заходи, яких можна вжити для підтримки бізнесу та громадян.
"Перше – це надання коштів малому та середньому бізнесу, зокрема туристичному та ресторанному напрямам, адже їх уражає найперше. Друге – це податкові пільги. Тут кожна країна діє за своїми алгоритмами. Америка пропонує звести до нуля внески із соцстрахування і медицини. Деякі країни дають відстрочення або ініціюють податкові пільги з ПДВ для різних галузей або економічно розвинених підприємств. Третє – це компенсація втрат підприємствам, що йдуть в ізоляцію (на кшталт лікарняного), інакше люди будуть продовжувати ходити на роботу. Четверте – безпрецедентні заходи щодо зниження ставок рефінансування. Великобританія, наприклад, знизила їх у три рази – із 0,75% до 0,25%. На цьому тлі дії Нацбанку щодо зниження з 11% до 10% – просто знущання", – підкреслив ексгубернатор.
Він зазначив, що влада України терміново має зайнятися порятунком економіки.
"Лихоманить зараз усі країни без винятку. Однак їх не паралізувало, як непритомних кіз. Вони понадували рятувальні жилети і дали їх людям. Усі зараз зайняті порятунком економіки. Окрім України... Потрібно виходити з цього стану негайно. І починати працювати 24/7. Терміново запропонувати заходи щодо пом'якшення удару по економіці й законодавчо внести їх на позачерговому засіданні Верховної Ради. Щоб уникнути бюджетного краху, Мінфін уже мав усе розрахувати, а Кабмін – переглянути", – заявив Степанов.
Він вважає, що необхідно максимально пом'якшити удар для бізнесу – ввести пільгове кредитування, оплату за оренду землі й переглянути контракти з підприємствами, щоб максимально їх пом'якшити.
"Мають бути запроваджені податкові канікули, виділені гроші на підтримку бізнесу. Необхідно радикально знизити ставки на рефінансування, аби підприємства могли отримати пільгові кредити. Напевно, є сенс переглянути програму "5–7–9" з огляду на нові жорсткі реалії, істотно розширити перелік підприємств, які б змогли скористатися цими кредитами, знизити ставку й максимально спростити процедуру їх отримання. Також необхідно ввести обов'язкову компенсацію лікарняних. Інакше цей наш карантин просто втрачає сенс. Ці заходи потрібні Україні вже вчора. Необхідно допомогти пережити карантин бізнесу, держпідприємствам і простим людям. Інакше ніхто не закриється і не ізолюється. У результаті – одних цей вірус уб'є, а інших залишить без роботи й засобів для виживання", – підсумував ексголова Одеської ОДА.
Поширення коронавірусної інфекції COVID-19 почалося наприкінці 2019 року в Ухані. 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Більшість хворих, 80 860 людей, – жителі Китаю. У цій країні від коронавірусу померло 3213 осіб. Протягом останніх тижнів у Китаї фіксують зменшення кількості захворілих. Протягом останньої доби в цій країні виявили 16 нових випадків зараження, а в інших країнах – 10 955.
Із 12 березня Кабінет Міністрів запровадив карантин по всій Україні. Обмежувальні заходи триватимуть до 3 квітня. 13 березня Рада національної безпеки і оборони вирішила закрити для іноземців в'їзд в Україну у ніч на 16 березня і припинити авіасполучення в ніч на 17 березня. Уряд підтримав ці заходи на екстреному засіданні 14 березня.
В Україні станом на 16 березня підтверджено п'ять випадків зараження коронавірусом (чотири з них – у Чернівецькій області), одна із хворих, 71-річна жителька Житомирської області, померла. Ще шістьох українців лікують від COVID-19 за кордоном.