Столтенберг: НАТО продовжує надавати Україні сильну політичну та практичну підтримку

Столтенберг: Нам важливо продовжувати підтримувати Україну
Фото: EPA

Війна на Донбасі відбувається в Європі, недалеко від країн – членів НАТО, і це важливо для всіх, наголосив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг.

Країни – члени НАТО висловили підтримку територіальної цілісності та незалежності України. Про це 13 лютого на пресконференції у Брюсселі сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг у межах дводенного засідання міністрів оборони країн – членів Альянсу. Розшифрування його промови опубліковано на сайті НАТО.

Столтенберг повідомив, що міністри зустрілися із главою Міноборони України Андрієм Загороднюком.

"Союзники висловили свою підтримку суверенітету та територіальній цілісності України. НАТО продовжує надавати сильну політичну та практичну підтримку. Союзники привітали прогрес, досягнутий у процесі реформ, і закликали Україну продовжувати йти цим шляхом", – сказав він.

Генсек нагадав, що країни – члени НАТО беруть участь у навчанні українських військовослужбовців.

"І нам важливо продовжувати підтримувати Україну. Для цього також важливо, щоб Україна продовжувала йти шляхом реформ. Ми дякуємо Україні за досягнутий ними прогрес. Ми дякуємо президенту [Володимирові] Зеленському за його ініціативу стосовно відновлення зусиль щодо мирного врегулювання конфлікту в Україні. Тому ми також вітаємо нові зустрічі на високому рівні в межах нормандського формату. Ми вітаємо той факт, що ми бачили деякі обміни утримуваними особами, а також розширення деяких зон розведення. Ми побачили певний прогрес", – сказав Столтенберг.

Він зазначив, що водночас є порушення режиму припинення вогню.

"Ми рішуче підтримуємо зусилля з пошуку мирного рішення. Ця війна відбувається в Європі, недалеко від НАТО. І, звісно, це важливо для всіх нас", – сказав генсек.

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі анексії Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Згідно з Воєнною доктриною України, ухваленою у 2015 році, поглиблення співробітництва з НАТО та досягнення до 2020 року повної сумісності Збройних сил України з арміями країн – членів НАТО є пріоритетним завданням.

9 березня 2018 року в НАТО повідомили, що визнають за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на повноправне членство України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

1 листопада віцепрем'єр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба сказав, що Україна звернулася до НАТО із проханням надати їй статус учасника партнерства розширених можливостей. Він розповів, що в межах такого партнерства Україна може дістати пріоритетний допуск до сертифікації заходів за лінією НАТО – Україна. Також програма передбачає розширене співробітництво у сфері розвідки, можливість для представників країни-партнера одержувати посади у штаб-квартирі НАТО або у структурах НАТО.

Загороднюк заявляв, що рішення про статус учасника партнерства розширених можливостей для України НАТО може ухвалити в жовтні 2020 року.

Згідно з опитуванням центру SOCIS, проведеним із 20-го до 27 січня 2020 року, вступ України до НАТО підтримують 46,2% респондентів.