Столтенберг заявив, що жодна країна, яка не входить до НАТО, не має права вирішувати, чи може Україна вступити в Альянс
Переговори з українським президентом Володимиром Зеленським про продовження співпраці НАТО й України генсек Альянсу Єнс Столтенберг назвав "чудовими". Він запевнив, що союзники ніколи не визнають анексії Криму.
НАТО не припинить підтримки України як країни, яка поставила за мету інтегруватися в Альянс. Про це на прес-конференції у Брюсселі за підсумками переговорів із президентом України Володимиром Зеленським заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Їхню спільну прес-конференцію транслював "5 канал".
Столтенберг назвав переговори "чудовими".
За словами генсека Альянсу, незабаром відбудеться засідання комісії Україна – НАТО, на якому обговорюватимуть наслідки російської агресії, зокрема рішення Москви про видавання російських паспортів жителям окупованих територій Донбасу.
НАТО ніколи не визнає анексії Криму й рішуче засуджує агресивну політику РФ у Чорноморському регіоні, зазначив Столтенберг.
"Члени НАТО з нетерпінням чекають вашої оцінки конфлікту на сході України, де загинуло понад 13 тис. осіб. Я вітаю вашу відданість справі завершення конфлікту, тому що український народ заслуговує миру", – сказав він, звертаючись до Зеленського.
Україна залишається найближчим партнером НАТО, вступ якого в Альянс залежить тільки від неї та від союзників, підкреслив генеральний секретар.
"НАТО вірний політиці відкритих дверей, ми весь час це підкреслюємо. У кожної нації є суверенне право визначити свій шлях, зрозуміло, це стосується й України. Ми поважаємо і право не йти до нас, є приклади Швеції, Австрії та Фінляндії. Але також ми поважаємо держави, що прагнуть стати претендентами на вступ, із ними ми ведемо переговори про те, як і коли вони зможуть стати повноцінними членами НАТО. Критерій один: країна сама має хотіти членства в НАТО, і 29 союзників вирішують, коли країна готова. Жодна інша країна не має права втручатися або накладати вето на цей процес", – заявив Столтенберг.
Зеленський здійснює перший закордонний візит. 4 червня він зустрівся зі Столтенбергом і президентом Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером, також відбудуться його переговори з президентом Європейської ради Дональдом Туском, єврокомісаром із питань євро, соціального діалогу, фінансової стабільності та фінансових послуг Валдісом Домбровскісом і президентом Польщі Анджеєм Дудою.
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі анексії Криму Росією і початку російської агресії на Донбасі. Наприкінці 2014-го Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики позаблоковості. У червні 2017 року парламент підтримав закон, що закріплює намір України вступити в НАТО.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі й НАТО. Того самого дня Рада схвалила проект постанови, яким закликала НАТО надати Україні план дій щодо членства.