Сурков вважає, що поправки до конституції РФ мають обнулити президентські строки

Путін говорив, що поправки до конституції мають намір внести не для продовження його повноважень
Фото: ЕРА

Якщо в РФ погодять поправки до конституції, які уточнять повноваження президента країни, то правова логіка приведе до необхідності заново почати відлік президентських строків, таку думку висловив колишній помічник Володимира Путіна Владислав Сурков.

Колишній помічник президента РФ Владислав Сурков, який займався у Кремлі українським напрямом, в інтерв'ю порталу "Актуальные комментарии" висловив думку, що поправки до конституції, які ініціюють у РФ, приведуть до обнулення президентських строків.

Він сказав, що плани Кремля щодо цього питання йому невідомі, усю інформацію він узяв із новин.

"Якщо в підсумку якось уточнять повноваження президента, а начебто про це теж говорили, то правова логіка приведе до необхідності заново почати відлік президентських строків. Тому що з новими повноваженнями це буде вже інший інститут президентства. На нього не зможуть поширюватися обмеження нинішнього президентства. У всякому разі, якщо влада не погодиться на новий відлік, вона сильно погрішить проти юридичної чистоти. Це моя приватна думка, звичайно. Але вона базується на досвіді законотворчості", – зазначив Сурков.

Він підкреслив, що в РФ "природно" склалася не просто президентська, а "гіперпрезидентська" форма правління.

"Вона органічна для нашої політичної культури і, на мою думку, її треба формально-юридично закріпити", – вважає Сурков.

Він висловив думку, що поправки мають викорінити "підривну тезу", що міжнародні договори для Росії стоять вище за її власні закони.

"Давно пора прибрати цю норму. Поки вона є, нашу демократію не можна вважати цілком суверенною", – запевняє колишній помічник Володимира Путіна.

15 січня президент РФ Володимир Путін звернувся з посланням до Федеральних зборів, під час якого запропонував внести низку змін в конституцію, провівши щодо цього всенародний референдум. За його словами, зміни дадуть можливість гарантувати "безумовний суверенітет" російського народу.

20 січня російський президент подав проєкт закону про поправку до конституції РФ на розгляд Держдуми. Його одноголосно ухвалили в першому читанні 23 січня.

У документі, зокрема, пропонують унеможливити обіймання посади глави держави більш ніж два строки, закріпити пріоритет конституції над міжнародним правом, а також розширити повноваження Конституційного суду. 11 лютого комітет Держдуми РФ затвердив поправки до конституції, у разі ухвалення яких Путін після звільнення з поста президента довічно залишатиметься членом Ради Федерації.

Низка експертів вважає, що в такий спосіб російський лідер намагається розв'язати проблему збереження влади після 2024 року, коли закінчується його черговий президентський строк. Путін є президентом РФ із 2000 року з невеликою перервою. За чинною конституцією, він не може балотуватися на посаду глави Кремля у 2024 році.

4 лютого Путін говорив, що поправки до конституції мають намір внести не для продовження його повноважень.