Сироїд: Законопроєкт про імпічмент – це косметичний засіб, а не лікарський препарат. Спочатку потрібно внести зміни в Конституцію G

Сироїд: Причина сповзання в авторитаризм – велика влада без відповідальності
Фото: Oksana Syroyid / Facebook

Процедура імпічменту президента України, яку зараз прописано в Конституції, за фактом імпічментом не є, сказала в коментарі виданню "ГОРДОН" ексвіцеспікерка Верховної Ради Оксана Сироїд.

Законопроєкт про імпічмент президента не матиме ефекту без внесення змін до Конституції України, сказала в коментарі виданню "ГОРДОН" ексвіцеспікерка Верховної Ради Оксана Сироїд.

"У нашій Конституції імпічмент прив'язано до кримінальної процедури. Тобто саме проведення імпічменту можливе лише після вчинення тяжкого злочину. По-перше, це неправильно. А по-друге, неможливо реалізувати. Адже президент України залишився недоторканною особою, отже, розслідувати ймовірний злочин із його боку не вийде. І це замкнуте коло. Сам законопроєкт не може розв'язати всіх проблем, адже в Конституції імпічмент прив'язано до кримінальної відповідальності. Тож потрібна нова редакція статті 111, де імпічмент буде прописано як політичну, а не кримінальну відповідальність. Тому поки що цей законопроєкт позначиться на відповідальності президента приблизно як перехід на нову косметику. Тобто самої проблеми ніхто не чіпає. Процедура, прописана в Конституції, за фактом імпічментом не є. Хоча називається саме так", – зазначила Сироїд.

Вона підкреслила, що президент України має найбільшу виконавчу владу у країні.

"Не варто також забувати, що в українського президента залишається найбільший у країні обсяг виконавчої влади. Тобто влада розпоряджатися грошима й застосовувати силу. Більше ні в кого такого рівня повноважень в Україні немає. Але водночас на ньому немає жодної відповідальності. У цьому і криється основна загроза. Ми це переживали й у 2000 році, коли відбувалася акція "Україна без Кучми", і у 2013-му, коли почалася Революція гідності. Нам потрібно усвідомити, що причина цього сповзання в авторитаризм – саме велика влада без відповідальності. Тож нинішній законопроєкт – це лише косметичний засіб, а не лікарський препарат. Тому спочатку треба внести зміни в Конституцію", – резюмувала Сироїд.

Законопроєкт №1012 про особливу процедуру усунення президента України з посади є в порядку денному Верховної Ради на сьогодні. Президент України Володимир Зеленський подав його до парламенту 29 серпня. Документ визначено як невідкладний.

"Верховна Рада може усунути президента України з поста в порядку імпічменту виключно в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину", – ідеться в тексті законопроєкту.

Згідно зі ст. 111 Конституції, президента України може усунути з поста Верховна Рада в порядку імпічменту в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.  Це питання може ініціювати більшість від конституційного складу парламенту.  Для проведення розслідування Верховна Рада створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої входять спеціальний прокурор і спеціальні слідчі.  Рішення про усунення президента із поста ухвалює Верховна Рада не менше ніж трьома чвертями від її конституційного складу після перевірки справи Конституційним Судом України та його висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування й розгляду справи про імпічмент та висновку Верховного Суду.