Трамп визнав, що давав указівки заморозити військову допомогу Україні
За словами президента США Дональда Трампа, він готовий і наступного разу зупинити надання фінансової допомоги Україні, домагаючись, щоб Євросоюз також виділяв кошти Києву.
Президент США Дональд Трамп підтвердив, що давав розпорядження зупинити виділення Україні військової допомоги. Про це він сказав журналістам 24 вересня в кулуарах Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку, повідомляє CNBC.
"Зрештою всі заморожені суми було виплачено. Але моя претензія залишилася. Я б знову заморозив гроші і наступного разу так і зроблю, якщо Європа, інші держави не внесуть своєї частки в надання допомоги Україні", – заявив Трамп.
"Чому тільки Сполучені Штати мають давати гроші?" – додав він.
Звинувачення в тому, що, заморожуючи кошти, він чинив тиск на президента України Володимира Зеленського, Трамп назвав "смішними" і "полюванням на відьом". Він не відкинув, що громадськість ознайомиться зі змістом його телефонної розмови із Зеленським і зрозуміє, що вона була "неперевершеною".
"Український уряд уже підтвердив, що в цій розмові не було жодного тиску чи чогось такого. Чи можна назвати тиском те, що в ній було згадано [колишнього віцепрезидента США] Джо Байдена, і те, що він робив для свого сина? Ось у чому треба розібратися", – сказав Трамп.
Конгрес США затвердив пакет допомоги Україні на 2019 рік за лінією Пентагону обсягом $250 млн 18 червня. Пакет безпекової допомоги передбачає надання Україні нелетальних і летальних видів оборонного озброєння, з окремим акцентом на підтримку Військово-морських сил Збройних сил України.
Наприкінці серпня видання Politico повідомило, що президент Трамп ухвалив рішення переглянути програму надання допомоги Україні для зміцнення національної безпеки й оборони, щоб переконатися, що гроші Сполучених Штатів в Україні використовують в інтересах Вашингтона. Трамп не підтверджував цієї інформації. Віцепрезидент Майк Пенс заявляв, що надання Україні військової допомоги залежить від її успіхів у боротьбі з корупцією.
12 вересня адміністрація президента розблокувала надання Україні військової допомоги.
19 вересня Палата представників Конгресу США після затримки схвалила виділення військової допомоги Україні.
22 вересня Трамп заявив, що підтримував Україну із самого початку, але дуже розчарований тим, що інші країни не допомагають цій країні настільки ж.
The Washington Post і The New York Times писали, що співробітник американської розвідки оформив офіційну скаргу на ім'я керівництва, у якій ішлося про якусь обіцянку, яка пролунала з вуст Трампа під час його телефонної розмови з іноземним лідером. Джерела The Washington Post уважають, що йдеться про дзвінок Трампа Зеленському в липні.
Американський президент заявив, що скарга анонімного інформатора з американської розвідки про ризиковану обіцянку, яку він нібито дав іноземному лідеру в телефонній розмові, є вигадкою, за якою, за його словами, стоять політики з Демократичної партії та лояльні до них ЗМІ.
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко зазначив, що розмова між Зеленським і Трампом "була довгою, дружньою і торкалася багатьох питань". Водночас міністр переконаний, що тиску на Зеленського з боку Трампа не було.
Байден висунув вимогу опублікувати запис розмови Трампа із Зеленським.
Президент США заявив 21 вересня, що під час його телефонної розмови із президентом України не було сказано нічого протизаконного.
Держсекретар США Майк Помпео зауважив, що стенограму розмови лідерів публікувати не варто.