Трамп заявив, що хоче зустрітися з розвідником, який написав на нього скаргу
Президент США Дональд Трамп заявив, що співробітник американської розвідки, який подав керівництву офіційну скаргу на телефонну розмову американського лідера із президентом України Володимиром Зеленським, міг шпигувати за ним. Трамп пригрозив розвіднику "серйозними наслідками". Адвокати інформатора висловили стурбованість через особисту безпеку їхнього клієнта.
Президент США Дональд Трамп хоче зустрітися зі своїм викривачем – співробітником американської розвідки, який написав скаргу на телефонну розмову американського лідера й українського президента Володимира Зеленського.
Про це Трамп написав у Twitter 30 вересня.
"Як і будь-який американець, я заслуговую на можливість зустрітися з моїм обвинувачем, особливо якщо цей обвинувач – так званий інформатор – подавав ідеальну розмову з іноземним лідером абсолютно неточно й обманно", – заявив він.
Американський президент повідомив, що хоче зустрітися не тільки з інформатором, але і з тим, хто передав йому "значною мірою неправильну" інформацію, викладену у скарзі. Трамп пригрозив інформатору "серйозними наслідками", якщо він "шпигував за президентом США".
Трамп зазначив, що член Палати представників Конгресу, глава комітету з розвідки, демократ Адам Шифф "записав і зачитав жахливі речі", а потім заявив, що вони належать президентові США.
"Я хочу, щоб Шиффа допитали на найвищому рівні за шахрайство й державну зраду", – додав Трамп.
Адвокати розвідника, який написав скаргу, 28 вересня заявили, що серйозно стурбовані через особисту безпеку їхнього клієнта, а також усіх осіб, які можуть бути причетними до цієї справи. Про це йдеться в листі захисту інформатора до комітету Сенату США з розвідки, опублікованому на сайті юридичної компанії.
У зверненні згадано, що 26 вересня Трамп заявив про бажання дізнатися ім'я скаржника. Окрім цього, "деякі особи" обіцяли винагороду в розмірі $50 тис. за будь-які дані про інформатора, зазначають адвокати.
"На жаль, ми очікуємо, що ця ситуація погіршиться і стане ще небезпечнішою для нашого клієнта та будь-яких інших інформаторів, оскільки Конгрес хоче розслідувати це питання", – ідеться в листі.
У середині вересня у ЗМІ з'явилася інформація, що Трамп міг тиснути на українського президента під час телефонної розмови 25 липня. Про це співробітник американської розвідки повідомив в офіційній скарзі на ім'я керівництва.
За даними газети The New York Times, автором скарги є офіцер ЦРУ, прикомандирований до Білого дому. 26 вересня адвокати розвідника заявили виданню, що публікація інформації про їхнього клієнта є небезпечною.
27 вересня на слуханнях у Конгресі виконувач обов'язків глави американської національної розвідки Джозеф Магвайр заявив у комітеті, що не знає, хто цей інформатор.
25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму розмови. Із неї випливає, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію". Окрім того, український президент скаржився Трампу на ЄС. Він заявив, що Франція й Німеччина "роблять недостатньо" для України в питанні санкцій проти Росії.
24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США демократка Ненсі Пелосі оголосила про початок процедури розслідування, мета якого – з'ясувати, чи є підстави для оголошення імпічменту Трампу. "Президент зізнався в тому, що закликав українського президента вчинити дії, які були б йому політично корисними", – заявила вона.
Трамп називає розслідування "полюванням на відьом" і наполягає, що не тиснув на Зеленського.
Зеленський заявив, що під час телефонної розмови його ні до чого "не підштовхували", і підкреслив, що не хоче бути втягнутим у виборчу кампанію у США.
26 вересня було опубліковано скаргу розвідника. У її тексті йдеться, що Трамп у розмові із Зеленським "використовував повноваження свого офісу", "чинив тиск" і просив про "втручання з боку іноземної держави" у президентські вибори у США, які мають відбутися 2020 року. За даними інформатора, Білий дім намагався приховати стенограму розмови.