Труба прокоментував перезапуск ДБР і заявив, що створення бюро "ввійде в підручники"
Директор Державного бюро розслідувань Роман Труба заявив, що з початкової версії закону про перезавантаження ДБР прибрали "найважливіші норми" – про збільшення кількості працівників та територіальних управлінь бюро.
Створення Державного бюро розслідувань увійде в підручники з юриспруденції, вважає директор ДБР Роман Труба. Він заявив про це 3 грудня в Telegram, коментуючи ухвалений на сьогоднішньому засіданні Верховної Ради закон про перезавантаження Держбюро розслідувань.
"Україна понад 20 років чекала на ДБР, і лише за рік – без жодної підтримки, в умовах правового хаосу, всупереч, а не завдяки багатьом процесам, – ми створили та запустили в роботу центральний апарат та сім територіальних управлінь. За рік – більше ніж 30 000 кримінальних проваджень. Половина з них – щодо правоохоронців. 150 – щодо високопосадовців, включно з п’ятим президентом України [Петром Порошенком]. Це стало основою для тих політичних процесів, які згодом відбулися", – написав Труба.
Він подякував команді за роботу і розкритикував тільки-но ухвалений закон.
"На жаль, надважливі норми про збільшення кількості працівників та територіальних управлінь були виключені з першочергової версії закону. Ці норми створили би мінімально можливі умови для нормальної роботи слідчих підрозділів, адже наразі вони працюють на межі можливого", – заявив директор бюро.
Він зазначив, що зараз кожне територіальне управління бюро охоплює від трьох до п'яти областей, водночас на одного слідчого припадає приблизно 100 проваджень.
"Враховуючи підслідність ДБР, кількість проваджень, що збільшується з кожним днем, приймати ці норми необхідно. Сподіваюся, що Верховна Рада повернеться до них", – підсумував Труба.
Чинний закон про Держбюро розслідувань Верховна Рада ухвалила 2 листопада 2015 року, він є частиною так званого пакета безвізових законів. У листопаді 2017 року було обрано керівництво ДБР. Директором Держбюро розслідувань став експрокурор Труба на підставі рішення конкурсної комісії.
Верховна Рада 17 жовтня ухвалила законопроєкт №2116 в першому читанні. Документ 10 вересня подав у Раду президент України Володимир Зеленський.
13 листопада парламентський комітет підтримав поправки, які передбачають створення конкурсної комісії щодо обрання керівництва ДБР, а також переведення слідчих і прокурорів у справах Майдану з Генеральної прокуратури України в Держбюро розслідувань без конкурсу. 3 грудня парламентарії підтримали цю поправку. Також комітет затвердив поправку, згідно з якою повноваження директора Держбюро розслідувань та його заступників припиняються достроково. Парламент затвердив цю правку на засіданні 15 листопада. Під час розгляду профільним комітетом поправок до другого читання голова ДБР Роман Труба виступав проти свого звільнення.
3 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому з техніко-юридичними правками законопроєкт №2116 "Про внесення змін до закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо вдосконалення діяльності Державного бюро розслідувань".
Згідно з документом, президент призначає директора ДБР за поданням конкурсної комісії без подання прем'єр-міністра України. У чинному законі про Держбюро розслідувань директора відомства призначає на посаду президент за поданням прем'єра України відповідно до подання конкурсної комісії.
За даними "Української правди", директором ДБР замість Труби може стати заступник генерального прокурора Віктор Трепак. Його кандидатуру нібито погодили кілька тижнів тому.