Труханов: Мера Черкас довели, і у нього здали нерви
Виконавчий комітет Черкаської міської ради вирішив послабити карантинні обмеження, оскільки центральна влада ухвалює суперечливі рішення, вважає мер Одеси Геннадій Труханов.
Мер Одеси Геннадій Труханов вважає, що мера Черкас Анатолія Бондаренка "довела до відчаю" центральна влада, яка ухвалює суперечливі рішення, тому міська влада Черкас вирішила достроково послабити запроваджені через коронавірус карантинні заходи. Таку думку Труханов висловив в інтерв'ю виданню "Страна", яке вийшло 6 травня.
"Я вважаю, що мера Черкас довели, і у нього здали нерви. Треба все ж тримати емоції при собі. Це з одного боку. А з іншого – потрібно з розумінням ставитися до людей. Їх дратують суперечності між владою різного рівня. Коли люди дивляться, як ті гризуться між собою, їм від цього стає ще гірше і страшніше. Ми ще не вийшли на тихе море. А у штормі, як у тій пісні [російського музиканта Андрія] Макаревича, лише міцніші руки. А якщо ми будемо кожен за себе, тоді й корабель потоне", – сказав Труханов.
Він зазначив, що центральна влада іноді ухвалювала взаємовиключні рішення, наприклад, щодо роботи ринків під час карантину.
"По телебаченню виступають наші чиновники й кажуть: "Ми вводимо жорсткі заходи". Коли починаєш розбиратися по суті, наприклад, закриття ринків, є постанова Кабміну, офіційний документ, а потім з'являються якісь рекомендації. Розумієте, не чіткі вказівки, а рекомендації головного санітарного лікаря. Потім – ще чиїсь рекомендації. А з нас питають так, ніби це норма закону. А що нам робити, якщо рекомендації головного санітарного лікаря розходяться з постановою Кабміну? Там дозволили торгівлю з переліком, чим можна торгувати, а санлікар рекомендує це все закрити. Що вам заважає зібрати Кабмін і внести поправки? Це було два-три тижні тому. Ось ми приходимо на ринок і говоримо: "Закрийтеся". А до нас виходить юрвідділ і каже: "Ось документи Кабміну, якими ми керуємося, а все інше має рекомендаційний характер. У нас дотримуються санітарних норм. Чому ми маємо закриватися?" – переказав він позицію підприємців.
Труханов сказав, що намагався донести це до уряду, але його не почули.
Він також вказав на подвійні стандарти, які застосовували до різного бізнесу під час карантину, коли одні могли працювати, а іншим це було заборонено.
"Правильне визначення – подвійні стандарти. Ми ж сьогодні боремося, маємо зберігати спокій, і так народ на нервах, переймається. Вони не мають бачити, як одні працюють, а іншим не можна. Тож я, у принципі, можу зрозуміти мера Черкас. Його довели до відчаю. Я ж бачу, що в Одесі відбувається. На вихідні приїжджають люди з Києва, щоб відпочити. Вони думають, що тут вони, напевно, в іншій країні, їх ніхто не бачить", – розповів Труханов.
У Черкасах із 1 травня за рішенням виконавчого комітету міської ради мали послабити карантинні обмеження. Роботу дозволили відновити магазинам непродовольчих товарів (книжковим, будівельним, канцелярським, електроніки та іншим), салонам краси, перукарням, зоомагазинам, майстерням, салонам ритуальних послуг і літнім майданчикам ресторанів. Також жителям міста дозволили доступ у парки, сквери, на ринки і ярмарки. У мерії пояснили, що пішли назустріч представникам бізнесу, які через карантин опинилися на межі виживання.
Національна поліція відкрила кримінальне провадження у зв'язку з рішенням муніципалітету Черкас.
Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов заявив, що рішення Черкаської міськради про дострокове пом'якшення карантину ставить під загрозу життя і здоров'я людей.
Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні передав меру Черкас Анатолієві Бондаренку "привіт" від Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ.
Мер Черкас повідомив, що чекає помсти, але не боїться її. Він оприлюднив відеозвернення до Зеленського, у якому сказав, що "Черкаси будуть чинити опір". Бондаренко заявив, що центральна влада боїться мерів.
7 травня Черкаський окружний адміністративний суд зупинив дію рішення виконкому Черкаської міськради про пом'якшення карантину.
З 11 травня пом'якшення карантину мають розпочати по всій країні. Громадянам дозволять відвідувати парки та сквери. Окрім того, зможуть відкрити магазини, які торгують непродовольчими товарами, перукарні і нотаріальні контори. Водночас в областях, де фіксують підвищений рівень захворюваності на COVID-19, буде встановлено спеціальні карантинні обмеження, жорсткіші, ніж в інших регіонах.
Станом на ранок 8 травня коронавірус в Україні підтверджено у 14 195 осіб, із них 361 померла, а 2706 вилікували.