У команді Зеленського пообіцяли знайти винуватців здавання Криму і поразок в Іловайську та Дебальцевому
Уряд оприлюднить правду про винних у відступі Збройних сил України з Криму і поразках під Іловайськом та Дебальцевим, і їх буде покарано, пообіцяв член команди кандидата у президенти України, шоумена Володимира Зеленського, експерт із питань оборони Іван Апаршин.
Член команди кандидата у президенти України, шоумена Володимира Зеленського, експерт із питань оборони Іван Апаршин заявив, що винних у здаванні Криму й оточенні української армії під Іловайськом та Дебальцевим буде знайдено і покарано. Про це Апаршин написав 22 квітня у своєму блозі на "Обозревателе".
"Правда стосовно Іловайська, стосовно Дебальцевого, стосовно початку війни у 2014 році, стосовно захоплення Криму – буде оприлюднена. І максимально доведена до логічного завершення. Уже найближчим часом люди дізнаються правду. Ніхто не збирається нічого ні від кого ховати. І посадові особи, які ухвалювали рішення чи бездіяли там, де треба було діяти – будуть притягнуті до відповідальності", – написав Апаршин.
Позицію Апаршина щодо розслідування причин відступу української армії з Криму 2014 року, а також військових катастроф під Іловайськом та Дебальцевим підтвердив народний депутат Семен Семенченко, який написав про це у своєму Facebook.
"Сьогодні зустрівся з експертом із військових питань команди Зеленського – Іваном Апаршиним. Перш за все поцікавився його позицією щодо Іловайська, Дебальцевого, початку війни, здачі Криму. Його бачення ситуації повністю збігається з моєю позицією. І як народного депутата, і як безпосереднього учасника подій в Іловайську та Дебальцевому. 1. Грифи секретності з матеріалів розслідування повинні бути зняті. 2. Люди повинні дізнатися правду. 3. Посадові особи, які сприяли військовим поразкам своїми діями або бездіяльністю, повинні бути притягнуті до відповідальності у відкритому українському суді", – написав Семенченко.
Він додав, що як нардеп, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань оборони, готовий надати всіляке сприяння і допомогу розслідуванню, а як командир батальйону "Донбас" і громадянин "готовий дати свідчення в будь-якому суді, на відкритому процесі".
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Збройний конфлікт у Донецькій і Луганській областях між українською армією та проросійськими бойовиками почався у квітні 2014 року.
У середині серпня 2014 року українські військові зуміли взяти під контроль більшу частину Іловайська, але 23–24 серпня Росія ввела під Іловайськ свої війська, у підсумку українські бійці опинилися в оточенні. Потім бойовики і російські військові заявили, що готові випустити українців, 30 серпня було створено коридор, але російська сторона порушила домовленості: коли українські військові організованими колонами почали рух із міста, по них було завдано удару. Слідство офіційно встановило загибель 366 військовослужбовців. Ще 300 українців потрапили в полон.
За даними Міністерства оборони України, під час бойових дій у районі Дебальцевого в період із 15 січня до 18 лютого 2015 року загинуло 110 військовослужбовців, 270 було поранено, сімох захопили бойовики, а 18 пропали безвісти.
У лютому 2015 року проросійські терористи здійснили масштабний наступ на Дебальцеве, незважаючи на досягнуту в Мінську домовленість про перемир'я. Уранці 18 лютого українські військові почали відхід із Дебальцевого, який закінчився ввечері наступного дня.