У Конституційному Суді України назвали чотири причини звільнення Шевчука
У висновку комісії з питань регламенту та етики Конституційного Суду перераховано випадки тиску голови Станіслава Шевчука на суддів, перевищення ним службових повноважень та нехтування обов'язками. На підставі висновків комісії Шевчука було звільнено з посади судді.
Станіслава Шевчука звільнили з посади судді Конституційного Суду України (КСУ) і, відповідно, із посади голови суду за перевищення ним службових повноважень, тиск на суддів, грубе і систематичне нехтування своїми обов'язками, що є несумісним зі статусом судді Конституційного Суду. Про це йдеться у висновку постійної комісії з питань регламенту та етики КСУ, який опубліковано 15 травня на сайті суду.
Зокрема, комісія встановила чотири епізоди порушення Шевчуком законодавства та суддівської етики.
Перший епізод стосується липня 2018 року, коли Шевчук видав низку розпоряджень про введення посад позаштатних радників голови Конституційного Суду на громадських засадах і призначення на них конкретних осіб, що, за висновками комісії, "призвело до незаконного створення паралельної організаційної системи забезпечення діяльності голови Конституційного Суду України".
Радники брали участь у нарадах та інших заходах за участю голови КСУ, надавали йому пропозиції і рекомендації, брали участь у підготовці та оцінюванні проектів актів голови КСУ. Також ці особи мали доступ до документів, які містять інформацію з обмеженим доступом, зокрема до проектів рішень Конституційного Суду, давали доручення керівникам структурних підрозділів та іншим працівникам секретаріату суду, чим фактично втручалися в їхню діяльність. Водночас на діяльність позаштатних радників витрачали кошти з кошторису Конституційного Суду. Тільки навесні 2019 року Шевчук скасував власні розпорядження про введення посад радників.
Другий епізод стосувався інтерв'ю Шевчука виданню "Страна" від 25 березня 2019 року. Він заявив, що керівник Конституційного Суду приймає присягу новообраного президента в разі відсутності обставин, що перешкоджають цьому. "Я ніколи не приведу до присяги президента, якщо вибори будуть сфальсифіковані", – зазначив Шевчук.
Комісія вважає, що ця заява Шевчука не відповідає статусу судді, а за своїм змістом і спрямованістю є політичною.
"Передусім, голова Конституційного Суду України Шевчук викривив зміст положення ст. 104 Конституції України... Твердження, по суті, є політичною заявою і неправомірним втручанням у політичний процес. У такий спосіб Шевчук дискредитував посаду голови Конституційного Суду України та завдав істотної шкоди авторитету КСУ", – ідеться у висновку комісії.
Третій епізод – у червні 2018 року Шевчук проігнорував право суддів КСУ на опублікування особливої думки щодо акта суду. Він звернувся з листом до головного редактора газети "Голос України" про публікацію висновку Конституційного Суду раніше за строк, унаслідок чого судді не змогли скористатися правом на опублікування в офіційному друкованому виданні своєї особливої думки.
Четвертий епізод стосується зловживання службовим становищем. Зокрема, Шевчук протягом тривалого часу блокував розгляд у КСУ подання депутатів Верховної Ради про визнання неконституційним звернення Верховної Ради до РНБО про введення санкцій щодо телеканалів NewsOne і "112 Україна", з'ясували члени комісії. Голова домагався зняття цієї справи з розгляду, коли перебував у закордонному відрядженні, а також висунув незаконну вимогу до судді-доповідача – не розглядати цю справу.
Допущені Шевчуком порушення Конституції та законів України несумісні зі статусом судді Конституційного Суду України, указують на його невідповідність посаді, а також мають ознаки кримінальних правопорушень, резюмували в комісії.
14 травня колишньому голові КСУ Шевчуку судді висловили недовіру, після чого звільнили з посади. Новим головою суду стала Наталія Шаптала.
Шевчук назвав своє звільнення "антиконституційним переворотом" і висловив думку, що за ним стоїть президент Петро Порошенко.