У Мінських угодах немає вимоги про автономію Донбасу – Сайдік
Українську владу можна зрозуміти, коли вона відмовляється говорити про автономію тимчасово окупованих територій Донбасу, оскільки в Мінських угодах ідеться лише про децентралізацію, заявив спецпредставник ОБСЄ в тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Мартін Сайдік.
У Мінських угодах немає пункту про автономію тимчасово окупованих територій Донбасу, там ідеться про децентралізацію. Про це спецпредставник ОБСЄ в тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Мартін Сайдік заявив в інтерв'ю газеті Die Presse, опублікованому 17 січня.
Сайдік підкреслив, що вимога про надання автономії ОРДЛО – це поняття, яке "марно шукати в тексті Мінських домовленостей". Це елемент, який додала в переговорний процес Росія.
Українську владу "можна зрозуміти", коли вона не хоче говорити про автономію, додав Сайдік.
За його словами, Україна готова надати ОРДЛО особливий статус у межах децентралізації, "але спочатку має бути чітко визначено момент із безпекою". Зокрема, потрібно вирішити, як Київ поверне суверенітет над всією територією Донецької та Луганської областей.
Сайдік додав, що проблема у цьому питанні полягає в одному: "росіяни і сепаратисти поки не говорили про цей "день Х".
Верховна Рада ухвалила закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у вересні 2014 року (необхідність такого законодавства зафіксовано в Мінських угодах про врегулювання конфлікту на Донбасі). Парламент уже кілька разів продовжував його дію, попереднього разу – до 31 грудня 2019 року. 18 грудня Зеленський підписав закон про продовження особливого статусу до 31 грудня 2020 року.
У ст. 10 цього закону зазначено, що всі його основні положення почнуть діяти тільки після проведення на Донбасі місцевих виборів за українським законодавством із дотриманням міжнародних стандартів. Інші статті закону не діють, зокрема про амністію та недопущення кримінального переслідування учасників подій на Донбасі; про право мовного самовизначення жителів Донбасу і можливість використання російської мови в органах державної влади і місцевого самоврядування.
9 грудня 2019 року в Парижі відбувся саміт лідерів "Нормандської четвірки" – України, Росії, Франції та Німеччини. Під час саміту президент РФ Путін і Зеленський провели свої перші двосторонні переговори. "Четвірка" домовилася до кінця року погодити повне припинення вогню та обмін утримуваними особами у форматі "всіх на всіх", також політики обговорили розширення мандата спостережної місії ОБСЄ й анонсували новий саміт "Нормандської четвірки" за чотири місяці.
Після саміту Путін заявив про необхідність внесення змін до Конституції України, що закріплюють особливий статус Донбасу "на постійній основі". Він вважає, що "без цього нікуди не дітися".
Зеленський сказав, що чинний закон про особливий статус Донбасу потрібно продовжити на рік. Він підкреслив, що ніколи не погодиться на федералізацію України.