У МЗС України повідомили, коли може відбутися зустріч Зеленського з Орбаном
Червоними лініями в переговорах з угорською стороною для України залишаються ухвалені закони про освіту державною мовою, зустріч президента Володимира Зеленського та прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана може відбутися вже за місяць, заявив заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар.
Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан можуть зустрітися наприкінці липня. Про це в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" повідомив заступник міністра закордонних справ Василь Боднар.
Це питання, за його словами, обговорили під час засідання спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічної співпраці глави МЗС України та Угорщини Дмитро Кулеба та Петер Сіярто.
"Обговорено перспективи проведення зустрічі президента України Володимира Зеленського з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Орієнтовно, це може бути кінець липня. Угорська сторона пообіцяла надати свої напрацювання щодо тексту меморандуму, який ми запропонували їм ще під час візиту міністра Дмитра Кулеби в Будапешт", – зазначив Боднар.
Він назвав переговори в межах комісії в Києві вдалими й конструктивними.
"Сам факт проведення комісії після семи років перерви – це вже певний поштовх. Міністри особисто погодили й підписали відповідний протокол. Домовилися сприяти проведенню в найближчі тижні двох додаткових комісій із національних меншин і питань освіти, а також буде вжито заходів для підготовки транскордонної комісії з розвитку прикордонної інфраструктури", – сказав чиновник.
За його словами, сторони порозумілися щодо заходів із подолання наслідків паводків на Закарпатті.
Боднар додав, що всіх питань не вирішили, розбіжності залишаються, але їх намагаються звести до зрозумілого алгоритму рішення. Він висловив думку, що одним зі способів вирішення питання забезпечення прав національних меншин у сфері освіти може бути розроблення нового закону про національні меншини.
"Для нас червоними лініями залишаються ухвалені закони про освіту та державну мову. Забезпечення прав національних меншин у сфері освіти можна здійснювати в контексті приватних шкіл, а також вдосконалення українського законодавства в рамках реалізації однієї з рекомендацій Венеціанської комісії, а саме розробки нового закону про національні меншини. Це шляхи, якими ми можемо йти далі в діалозі один з одним і вирішенні наявних проблем, розбіжностей і наближення наших позицій. Із цим розрахунком ми йдемо на зустріч президента і прем'єр-міністра", – підкреслив Боднар.
Він додав, що прогресу в переговорах, імовірно, буде досягнуто, однак чи вдасться остаточно врегулювати питання, говорити ще рано.
Відносини України та Угорщини погіршилися після ухвалення в Україні у вересні 2017 року закону "Про освіту". Згідно з нормами цього документа, розширено використання державної мови в шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння майбутнім угорської меншини в Україні.
Українська сторона пояснювала, що в угорських школах Закарпаття українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміє. Тож у них виникають проблеми під час вступу в українські університети та пошуку роботи.
У Будапешті блокують засідання комісії Україна – НАТО на вищому рівні і заявляють, що готові протистояти євроатлантичній інтеграції України, поки не буде вирішено цього спірного питання.
Наприкінці травня Кулеба відвідав Угорщину, де провів переговори із Сіярто.
"Немає жодних об’єктивних підстав для того, щоб між нами існували будь-які суттєві проблеми. Ми розраховуємо на те, що буде відновлена повноцінна підтримка Угорщиною України в НАТО", – сказав Кулеба після переговорів.
Сіярто, зі свого боку, заявив, що на врегулювання цього спірного питання впливає не лише закон про освіту, але й закон про забезпечення функціонування української мови як державної (раніше міністр говорив, що закон про мову порушує права угорської меншини в Україні та відображає погляди п'ятого президента Петра Порошенка, який проводив антиугорську політику).
Згідно з переписом населення, проведеним 2001 року, в Україні проживає 151,5 тис. угорців, більшість – у Закарпатській області.