У НАТО заявили, що остаточна версія концепції реформ СБУ не відповідає стандартам Альянсу
Голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков розповів, що наприкінці 2016 року було представлено концепцію перетворення СБУ на сучасну службу безпеки, однак відтоді у цій сфері не було досягнуто прогресу.
Україна декларувала намір досягти стандартів НАТО до 2020 року, однак реформи повинні охоплювати сектор безпеки, зокрема СБУ. Про це на конференції у Києві заявив голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков, пише LB.ua.
Голова представництва НАТО зазначив, що реформування сектору безпеки є витратним і здійснюється в межах пакета комплексної допомоги, яку НАТО надає Україні.
Він нагадав, що план надання допомоги було затверджено два роки тому, а міжнародна консультативна група з кінця 2015 року надає допомогу Україні у питанні реформування СБУ.
"У нас були дуже конструктивні обговорення, які привели до того, що до кінця 2016 року була представлена концепція перетворення СБУ на сучасну службу безпеки. Однак минуло вже два роки, але концепція досі не підписана... Тому ми можемо зробити висновок, що, на жаль, у цьому напрямку у нас немає прогресу. Ми зробили кілька кроків назад. І зараз ми можемо сказати, що остаточна версія цієї концепції не відповідає стандартам НАТО у цій сфері", – зауважив Вінніков.
Голова представництва підкреслив, що в НАТО хотіли б бачити СБУ деполітизованою, демілітаризованою і внутрішньо ефективною службою.
"Така трансформація вимагає зміни окремих функцій, зокрема йдеться про боротьбу з економічними злочинами і боротьбою з корупцією. Це передбачає загалом розмежування функцій з іншими органами влади", – розповів він.
Вінніков закликав продовжити реформи СБУ за стандартами НАТО, оскільки очікування міжнародної спільноти дуже великі.
"Україна має всі шанси, щоб стати прикладом успішного реформування цього органу. Якщо ця реформа не буде успішною, то представники НАТО вважатимуть, що Україна втратила можливість для реформування. Ми закликаємо докласти всіх зусиль для реформування органів правоохоронного сектору і безпеки. І це стосується не тільки СБУ, але й усіх інших силових органів", – попередив він.
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі анексії Криму Росією і початку російської агресії на Донбасі. Наприкінці 2014-го Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики “позаблоковості“.
У травні 2016 року указом президента України Петра Порошенка було ухвалено Стратегічний оборонний бюлетень. Глава держави тоді назвав його “доленосною програмою реформ сектору безпеки“. Бюлетень, Порошенко зазначав, що "повністю перебудовує ЗСУ, СБУ, інші силові підрозділи і вводить абсолютно нові умови підготовки сержантського складу".
У червні 2017 року парламент підтримав закон, що закріплює намір України вступити в НАТО. Порошенко заявляв, що рішення про вступ України в Альянс ухвалюватимуть на референдумі.
У грудні 2017 року Вінніков заявив, що у 2018 році Україна повинна призначити цивільного міністра оборони, ухвалити концепцію реформування СБУ і закон про національну безпеку.