У Верховній Раді хочуть створити ТСК для розслідування фактів ухилення від сплати податків і монополії на тютюновому ринку
Щонайменше 1 млрд грн міг додатково піти в бюджет держави в разі, якби тютюнові виробники прозоро платили податки на прибуток в Україні, заявив народний депутат України від партії "Слуга народу", заступник голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Андрій Холодов.
У Верховній Раді можуть створити тимчасову слідчу комісію для розслідування фактів ухилення від сплати податків виробниками сигарет. Про це в коментарі каналу "112 Україна" заявив народний депутат України від партії "Слуга народу", заступник голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Андрій Холодов.
"Упродовж минулого року понад 3 млрд грн вивели тютюнові компанії з України за різними схемами мінімізації бази оподаткування, аж до благодійної допомоги, у США, Росію, Швейцарію. Для цього використовують схеми виведення через роялті, відсотки та замовлення послуг за кордоном", – сказав Холодов.
У Верховній Раді створили робочу групу, депутати протягом останніх місяців збирали інформацію про те, як сплачують податки виробники сигарет.
"Маржа тютюнових компаній під час виробництва і продажу сигарет – 100%, доходи компаній – це мільярди гривень. Є кілька схем виведення грошей з України. По-перше – через роялті, плату за використання торговельної марки. Власник торговельної марки за кордоном сам встановлює, скільки хоче отримати за її використання в Україні", – зазначив нардеп.
Другий спосіб – це замовлення дорогих маркетингових та інших досліджень за кордоном, так виведені з України гроші осідають за кордоном, і податки з них сплачують там, ідеться в сюжеті.
"Сенс створення ТСК у тому, щоб залучити правоохоронні органи і знайти конкретне розв'язання проблеми сплати податків виробниками сигарет. Щонайменше 1 млрд грн міг додатково піти в бюджет держави в разі, якби тютюнові виробники прозоро платили податки на прибуток в Україні", – сказав народний депутат.
90% сигарет в Україні виробляють чотири найбільші компанії – Philip Morris (Харківська тютюнова фабрика), Imperial Tobacco (Київська тютюнова фабрика), British American Tobacco (тютюнова фабрика у Прилуках) і Japan Tobacco (Кременчуцька тютюнова фабрика), зазначають автори матеріалу.
2019 року курці заплатили приблизно 44 млрд грн податків, які включено у вартість сигарет, водночас податків на прибуток компанія Philip Morris 2019 року заплатила 661 млн, JTI – 266 млн, Briritsh American Tobacco – 634 тис. грн, а Imperial Tobacco – 0 грн, ідеться в сюжеті.
Антимонопольний комітет України 10 жовтня 2019 року повідомив, що наклав на виробників і дистриб'юторів цигарок штраф у розмірі 6,5 млрд грн за антиконкурентні узгоджені дії. За даними АМКУ, Philip Morris, Imperial Tobacco, British American Tobacco та JTI вели узгоджену дистриб'юторську політику, а також продавали оптові партії сигарет одному оптовику. Це призвело до монополізації ринку і порушення прав інших оптових дистриб'юторських компаній в Україні.
11 грудня 2019 року Кабінет Міністрів підписав із тютюновими компаніями меморандум, у якому було закріплено домовленості про оплату податків, усунення монополії та відкриття ринку тютюну для всіх оптових дистриб'юторів.