Україна не одержувала запитів від США щодо допомоги в розслідуванні справ, пов'язаних із Burisma – Рябошапка
У жовтні 2019 року генеральний прокурор України Руслан Рябошапка заявив, що справу про корупцію в компанії Burisma, фігурантом якої був, зокрема, син колишнього віцепрезидента США Джо Байдена Гантер, буде переглянуто. Зараз Рябошапка сказав, що США не надсилали запиту в Офіс генерального прокурора України щодо правової допомоги у справі Burisma. Колишній генпрокурор Юрій Луценко стверджував, що Україна може надати правову допомогу правоохоронним органам США в розслідуванні справи Гантера Байдена, однак не має юридичних прав відкрити таке провадження, оскільки йдеться про американську юрисдикцію.
Правоохоронні органи США не надсилали запитів у Офіс генерального прокурора України щодо надання правової допомоги в розслідуванні кримінальних проваджень, у яких фігурує компанія Burisma, заявив у інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", фрагмент якого опубліковано 30 січня, український генеральний прокурор Руслан Рябошапка.
"Досі нічого не надходило", – сказав Рябошапка.
У жовтні 2019 року Рябошапка заявив, що справу про корупцію в компанії Burisma, фігурантом якої був, зокрема, син колишнього віцепрезидента США Джо Байдена Гантер, буде переглянуто, як і всі інші провадження, які раніше розслідувала Генеральна прокуратура України. Рябошапка говорив, що буде здійснено аудит приблизно 15 кримінальних проваджень.
Байден-молодший працював у раді директорів української енергетичної компанії Burisma Group, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Після змінення влади в Україні 2014 року ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито. У 2016 році Байден-старший вимагав звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.
У березні 2019 року ексглава ГПУ Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана з кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.
У жовтні 2019 року колишній генпрокурор заявив, що Україна може надати необхідну правову допомогу правоохоронним органам США в розслідуванні справи Гантера Байдена, однак не має юридичних прав відкрити таке провадження. За словами ексглави ГПУ, це "юрисдикція США".
Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа. Як свідчить стенограма телефонної розмови президента США і президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня 2019 року, під час бесіди український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою проти компанії Burisma, у якій працював син імовірного суперника Трампа на виборах у США 2020 року.
На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця. Пізніше він назвав суму $100 тис.
Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії Burisma. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.