Україна таємно продовжила контракт на постачання ядерного палива з Росії

Російський ТВЕЛ постачатиме 60% палива для українських атомних реакторів
Фото: tvel.ru

Угоду з російською компанією ТВЕЛ на постачання ядерного палива на більшість енергоблоків українських АЕС продовжили до 2025 року, пише ZN.UA.

Восени 2018 року, уже після ухвалення політичного рішення про припинення дії Договору про дружбу України з РФ, було укладено таємну угоду з російською компанією ТВЕЛ, якою контракт на постачання ядерного палива на більшість енергоблоків українських АЕС продовжили до 2025 року, пише газета ZN.UA.

Термін дії угоди з ТВЕЛ минав у 2020 році. Оглядач відділу міжнародної політики газети Тетяна Силіна зазначила, що підписання цього документа може надовго закріпити "домінування країни-агресора у стратегічній галузі, що дає Україні 55–60% електроенергії", і значно знижує енергетичну безпеку України.

Глава НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський у листі прем'єр-міністру України Володимиру Гройсману повідомив, що укладення додаткової угоди з російською компанією може викликати негативний резонанс, і запропонував розглядати це питання на закритому міжвідомчому засіданні.

Підписана "Енергоатомом" угода передбачає постачання російського ядерного палива на 8 українських реакторів із 15. Отже, російський ТВЕЛ постачатиме 60% палива для атомних реакторів.

"Таємно підписана додаткова угода з ТВЕЛ закріплює російські позиції в Україні й перекреслює можливість американців розширитися до рівня, який би дозволив їм перенести в Україну своє виробництво", – підкреслила Силіна.

Частка закупівель Україною ядерного палива за перші вісім місяців 2018 року на російському заводі ТВЕЛ у грошовому еквіваленті становила 68%, у шведської Westinghouse – 32%.

У 2017 році Україна закупила ядерне паливо більше ніж на $533 млн (у РФ – на $368 млн, Швеції – на $164 млн); у 2016 році – на $548 млн (РФ – на $386 млн, решта Швеція); у 2015 році – на $643 млн (РФ – на $610 млн); у 2014 році – на $628 млн (РФ – на $588 млн). У 2013 році Україна купувала все ядерне паливо у РФ.

У серпні 2016 року Україна домовилася з американською компанією Westinghouse про будівництво заводу з виробництва палива для ядерних реакторів.

США також надали офіційному Києву кредит на суму $260 млн на будівництво в Чорнобильській зоні сховища для радіоактивних відходів. Будівництво офіційно стартувало 9 листопада 2017 року. Почати зберігати там паливо планують із 2019 року.