Україна запропонувала перезапустити контактну групу – Єрмак
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак провів телефонну розмову з політичними радниками "Нормандської четвірки", присвячену роботі контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі.
Україна запропонувала перезапустити тристоронню контактну групу з урегулювання конфлікту на Донбасі. Про це заявив глава Офісу президента України Андрій Єрмак за підсумками телефонної розмови з політичними радниками "Нормандської четвірки".
"Українська сторона запропонувала перезавантажити роботу тристоронньої контактної групи. Саме для прискорення мінського процесу президент України [Володимир Зеленський] підписав указ, згідно з яким представництво України у ТКГ суттєво підвищено", – ідеться в повідомленні.
За словами Єрмака, представництво України в контактній групі "підняли до дуже високого офіційного рівня".
Він нагадав, що українська сторона запропонувала залучити до роботи в підгрупах представників окремих районів Донецької та Луганської областей і внутрішньо переміщених осіб. "Водночас керівник ОП наголосив на неприпустимості жодних переговорів із представниками невизнаних квазідержавних утворень", – підкреслено в повідомленні.
Єрмак запропонував на наступному засіданні контактної групи, яке має відбутися 14 травня, погодити розширений склад делегацій України, Росії та ОБСЄ згідно із пропозиціями української сторони. "Високий офіційний статус членів делегацій дасть можливість швидше та ефективніше ухвалювати рішення, виконувати їх і бачити, хто їх не виконує", – вважає він.
Глава Офісу президента додав, що Україна наполягає на необхідності повного і всеосяжного припинення вогню, негайного й повного доступу представників спеціальної моніторингової місії ОБСЄ та Міжнародного комітету Червоного Хреста на тимчасово не підконтрольні українському уряду території.
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту проводять у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
9 грудня 2019 року у Парижі відбувся перший за три роки саміт лідерів "Нормандської четвірки". У підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково, зокрема двічі відбувся обмін утримуваними особами.
Сторони анонсували нову зустріч за чотири місяці (планують, що вона відбудеться в Берліні), однак її точної дати не визначено.
4 травня Єрмак оголосив, що віцепрем'єра – міністра з питань тимчасово окупованих територій України Олексія Резнікова призначили заступником представника України у тристоронній контактній групі. У робочу групу ТКГ також увійшли заступники профільних міністрів і народні депутати. За словами Єрмака, Україна сподівається, що ці призначення "нададуть мінському процесу нового імпульсу".