Уманський: Фільми збираєтеся знімати? Які фільми? Як ви їх маєте намір знімати в умовах карантину?
Ексміністр фінансів Ігор Уманський заявив, що перегляд держбюджету на 2020 рік неминучий, готуючи секвестр, він враховував ситуацію з поширенням коронавірусу й оголошенням в Україні карантину. Раніше колишній міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський повідомив, що Кабмін запропонував скоротити фінансування гуманітарної сфери на 41%.
Секвестр державного бюджету України на 2020 рік, на якому наполягає уряд, є необхідним заходом, заявив в інтерв'ю LB.ua, яке вийшло 2 квітня, ексміністр фінансів Ігор Уманський.
"Багато хто обурювався: як можна зупинити підготовку до Олімпійських ігор? Почекайте, які Олімпійські ігри? Їх однаково не буде! А ми з бюджету ще на це гроші станемо витрачати? Хлопці-спортсмени готувалися, усе розумію, але цього року, вибачте, без Олімпіади. Фільми збираєтеся знімати? Які фільми? Як ви їх маєте намір знімати в умовах карантину? У мене підхід дуже простий: я ріжу всі "хотілки", увесь цей ДФРР (Державний фонд регіонального розвитку. – "ГОРДОН"), дороги, будівництво аеропортів, стадіонів. Які аеропорти, якщо в нас авіасполучення переважно зупинено?" – сказав Уманський.
Він зазначив, що у проєкті, який він розробляв, довелося втричі збільшити дефіцит бюджету.
"Після коронавірусу, знову ж таки, можемо відновити відповідні бюджетні програми, якщо вони будуть доцільними", – вважає ексміністр.
На його думку, для подолання кризи Україна не може скористатися досвідом Іспанії, Італії, Франції, Німеччини чи інших європейських країн, оскільки "вони багаті, у них накопичено "жирок", якого немає в України, але Мінфін ініціював низку законопроєктів для подолання кризи.
"Я виписав три законопроєкти, які насправді дуже пов'язані. Тому що Бюджетний кодекс, він змальовує, виписує загальні процедури. Закон про стабфонд – тимчасова історія. Закон про зміни до бюджету – бюджетна політика на цей рік, з огляду на ту законодавчу базу, яка є. Отже, що ми маємо? Зменшення дохідної частини, необхідність створення стабфонду та інструментарію, як він має працювати. Головний – закон про стабфонд. Зараз ніхто не може прорахувати, зрозуміти, що буде завтра, які виклики з'являться, як на них реагувати і скільки коштів на це знадобиться. Сьогодні потрібно додати зарплату медикам, завтра потрібно забезпечити якісь евакуаційні речі, післязавтра – закуповувати обладнання тощо", – пояснив міністр.
Він визнав, що в законопроєкті виписували можливості ручного управління бюджетом, але сказав, що іншого виходу не бачив, тому що "Верховна Рада не може щоразу погоджувати і голосувати такі зміни в бюджет – необхідно реагувати негайно".
Уманський обурився, що прем'єр-міністр Денис Шмигаль передав чорновий варіант проєкту закону про внесення змін до бюджету депутатам, хоча його не встигли розглянути навіть члени уряду.
"І ніхто з міністрів не запитав, а що, власне, відбувається? Чому без рішення Кабміну прем'єр погоджує з депутатами якісь цифри?" – сказав ексміністр.
Верховна Рада розглядала законопроєкт про внесення поправок до держбюджету-2020, розроблений Уманським, на позачерговому засіданні 30 березня. Для його ухвалення не вистачило трьох голосів. Шмигаль вважає, що парламент повернеться до цього питання наступного тижня, він пообіцяв, що уряд врахує пропозиції депутатів.
Законопроєкт передбачав, що доходи держбюджету 2020 року зменшаться з 1096 млрд грн до 972,6 млрд грн, а витрати зростуть з 1,184 трлн грн до 1,263 трлн грн. Колишній міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський, який проаналізував пропоновані зміни, заявив, що уряд запропонував скоротити фінансування гуманітарної політики на 41%.
"Фінансування спорту (без урахування Олімпіади) скорочується на 43%! На 100% скорочуються (тобто знищуються) усі програми Українського культурного фонду, Українського інституту книги, Держкіно, Держтуризму, зупиняється будівництво музею Голодомору, музею Небесної сотні, не створюється музей сучасного мистецтва", – написав Бородянський у Facebook 26 березня.