УПЦ МП розриває євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархатом
Собор єпископів УПЦ Московського патріархату вважає, що рішення Синоду Вселенського патріархату щодо українського церковного питання не має канонічної сили, а рішення про надання томосу про автокефалію українській церкві – "штучне і нав'язане".
Собор єпископів Української православної церкви Московського патріархату вважає, що рішення Священного синоду Константинопольського патріархату щодо українського питання від 11 жовтня не має канонічної сили, і заявляє про припинення євхаристійного спілкування з Константинополем. Про це йдеться у постанові Собору єпископів УПЦ МП, ухваленій 13 листопада, повідомляє прес-служба церкви.
"Прийнявши антиканонічні рішення, визнавши розкольників у сущому сані, Константинопольський патріархат, згідно з церковними правилами, сам став на шлях розколу. У зв'язку з цим євхаристичне спілкування Української православної церкви з Константинопольським патріархатом у даний час є неможливим і припиняється", – ідеться в документі.
У постанові підкреслено, що залучення єпископату, духовенства і мирян УПЦ МП у формування української автокефальної церкви неможливе.
"Процес надання так званого томосу про автокефалію є штучним, нав'язаним ззовні, не відображає внутрішньої церковної необхідності, не принесе реальної церковної єдності та поглибить розділення і посилить конфлікти серед народу України", – вважають єпископи.
У журналі засідання Синоду від 13 листопада зазначено, що клірики УПЦ МП мають припинити євхаристійне спілкування зі священнослужителями Константинопольського патріархату, а миряни – участь в обрядах у храмах Константинопольського патріархату.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень щодо автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату (МП) скасовано; з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета зняли накладену Російською православною церквою анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної Української православної церкви.
15 жовтня Синод РПЦ у Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.