В'ятрович: Очікуємо, що розуму і рішучості парламентаріям Польщі вистачить на виправлення в законі про Інститут нацпам'яті норм про український націоналізм
На думку директора Українського інституту нацпам'яті Володимира В'ятровича, скасувавши поправку в законі про інститут нацпам'яті Польщі, польські парламентарі "продемонстрували, що не все втрачено і є здатність визнавати свої помилки і виправляти їх".
Україна очікує від польських парламентаріїв виправлення норми закону про Інститут нацпам'яті Польщі щодо українського націоналізму. Про це у Facebook 27 червня написав директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.
"Польські парламентарі продемонстрували, що не все втрачено і є здатність визнавати свої помилки та виправляти їх. Очікуємо, що проявлених нині розуму і рішучості вистачить і на логічне продовження: виправити інші абсурдні положення закону про ІНП, які стосуються українського націоналізму. А Україна має продовжити докладати зусиль у цьому напрямку. Чим допоможе польським політикам дотримуватися принципів здорового глузду", – заявив він.
27 червня Сейм підтримав поправки до закону про Інститут нацпам'яті Польщі, які скасовують ст. 55а. Вона передбачала кримінальне покарання за публічні звинувачення на адресу Польщі у злочинах, скоєних під час Голокосту, у пособництві нацистській Німеччині, військових злочинах або злочинах проти людяності. Також закон скасовує ст. 55b, згідно з якою до відповідальності за такі злочини могли притягнути і поляків, й іноземців. Водночас частину закону про Інститут нацпам'яті Польщі, яка стосується українських націоналістів, Сейм не міняв.
Того самого дня зміни підтримав Сенат Польщі, а згодом підписав президент країни Анджей Дуда.
26 січня польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті, серед яких були статті 55a і 55b. Також, відповідно до змін, заборонено використовувати словосполучення "польський табір смерті" під час опису концтаборів, які були на території окупованої Німеччиною Польщі.
Окрім цього, законом передбачено кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків у 1925–1950 роках.
Будь-якого громадянина Польщі або іноземця, який порушував ці норми, могли оштрафувати або позбавити волі на строк до трьох років. Виняток було зроблено для художніх творів і наукових дискусій.
У ніч на 1 лютого законопроект схвалив польський Сенат.
У МЗС Ізраїлю заявили, що закон "заперечує історичну правду". Державний департамент США закликав Варшаву переглянути документ. В ОБСЄ вважають, що закон обмежує свободу вираження поглядів.
Верховна Рада України ухвалила заяву, в якій засудила "спроби польської сторони прирівняти дії всіх борців за незалежність України до злочинів двох тоталітарних режимів ХХ століття – нацистського і комуністичного".
6 лютого Дуда підписав документ і передав його в Конституційний суд, щоб той перевірив, чи не обмежує він свободи слова і переконань.