В ООН заявили, що провину за трагедію 2 травня 2014 року в Одесі мають розділити обидві сторони протистояння, міліція і пожежники
В ескалації насильства в Одесі, яка призвела до загибелі 48 осіб, винні як обидві сторони конфлікту, так і місцеві структури Міністерства внутрішніх справ України; розслідування подій було вибірковим і упередженим. Про це йдеться в доповіді моніторингової місії ООН із прав людини в Україні.
Українська влада не доклала необхідних зусиль для того, щоб притягнути до відповідальності винуватців одеської трагедії 2014 року. Про це 2 травня в Одесі заявила голова моніторингової місії ООН із прав людини в Україні Фіона Фрейзер. Її брифінг транслювали на сторінці місії у Facebook.
Вона нагадала, що 2 травня 2014 року протистояння почалося з того, що в центрі міста застрелили двох прихильників єдності України, а потім чотирьох прихильників федералізації. Конфлікт продовжився на Куликовому полі, де приблизно 300 прихильників федералізації забарикадувалося в Будинку профспілок. У місії ООН зазначають, що обидві сторони застосовували "коктейлі Молотова". Унаслідок подій на Куликовому полі загинуло 42 проросійські активісти.
"Одеська міліція не задіяла достатньо сил для того, щоб запобігти сутичкам у центрі міста. Крім того, маючи чотири години, щоб мобілізуватися, міліція не забезпечила безпеки на Куликовому полі", – зазначила голова моніторингової місії ООН.
Фрейзер підкреслила, що пожежники, чиє найближче депо було за 600 м від Будинку профспілок, прибули на місце пригоди за 40 хв. після займання.
Отже, місцеві структури Міністерства внутрішніх справ України поділяють відповідальність за те, що трапилося, вважають в ООН.
Із 29 осіб, яких влада обвинуватила в участі в масових заворушеннях в Одесі, 28 були прихильниками федералізації, сказала Фрейзер.
"Таке вражаюче співвідношення дозволило нам робити висновок, що розслідування поліції було вибірковим і упередженим", – додала представник місії з прав людини.
Проблемою є затримки судового розгляду "справ 2 травня", причинами цього в ООН вважають: по-перше, низьку якість обвинувальних актів, через що судді повертають їх прокуратурі; по-друге, брак суддів; по-третє, тиск на суд, адвокатів і підсудних.
У влади країни відсутній "політичний інтерес" просувати розслідування, підсумувала глава місії.
2 травня 2014 року в Одесі сталися масові зіткнення між патріотично налаштованими громадянами і проросійськими активістами. Унаслідок конфлікту і подальшої пожежі в Будинку профспілок загинуло 48 осіб, понад 200 дістало поранення. Події в Одесі активно використовувала російська пропаганда для нагнітання антиукраїнських настроїв.
Правоохоронці відкрили приблизно 10 кримінальних проваджень.