В Україні розбалансована система прокуратури – міністр юстиції
Міністр юстиції України Денис Малюська висловив невдоволення реформами прокуратури та судової системи.
Міністр юстиції України Денис Малюська висловив невдоволення системами прокуратури і судочинства. Про це він заявив "Німецькій хвилі" в інтерв'ю, опублікованому 16 червня.
"Реформа судів не відбувалася протягом останніх кількох років, було кілька спроб, які "поламали" систему, вивели з ладу Вищу кваліфікаційну комісію суддів і призвели до шаленого дефіциту кадрів. Незадоволений. По прокуратурі. Знову ж таки, до кінця реформа прокуратури доведена не була. Система так само розбалансована прокурорська, її треба збирати докупи, так само, як і судову", – сказав міністр.
19 вересня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури".
2 січня в межах реформи почав працювати Офіс генерального прокурора. У грудні 2019 року на той момент генпрокурор України Руслан Рябошапка говорив, що з 1339 прокурорів після проходження всіх процедур переатестації – тестування на знання законодавства, оцінювання здібностей, перевірки на доброчесність – у ГПУ залишилося 610 прокурорів, їм запропонували перейти працювати в новостворене відомство. Загалом, за його словами, із 2,5 тис. працівників ГПУ в новому офісі працюватимуть 1,5 тис.
У нову систему прокуратури увійдуть Офіс генпрокурора, обласні та окружні прокуратури, а також Спеціалізована антикорупційна прокуратура. В обласних і окружних прокуратурах можуть створювати спеціалізовані прокуратури. Передбачено, що прокурорів, які в день набуття законом чинності обійматимуть посади у ГПУ, регіональних, місцевих та військових прокуратурах, можуть перевести на посаду прокурора в Офісі генпрокурора, обласних та окружних прокуратурах тільки в разі успішного проходження атестації.
Судову реформу в Україні розпочали 2014 року. У червні 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій і статус суддів, а також зміни до Конституції в частині правосуддя. Вони скасовували процедуру призначення суддів президентом на п'ятирічний строк. Також ліквідували вищі спеціалізовані суди, створили касаційну інстанцію, яка гарантує захист права на справедливість громадянину України. Передбачено поступове підвищення окладу суддів.