Убивство Шеремета. Інформація про розбіжність результатів експертиз щодо підозрюваних не відповідає дійсності – поліція
У Національній поліції України зауважили, що слідчі отримали достатню кількість відеозаписів із кількох камер відеоспостереження, на яких було зафіксовано ймовірних організаторів та виконавців убивства журналіста Павла Шеремета.
Інформація про розбіжність результатів експертиз щодо підозрюваних у причетності до вбивства журналіста Павла Шеремета не відповідає дійсності, поінформувала 17 грудня пресслужба Національної поліції України.
"Експерт із Великобританії Айвен Берч ще до призначення експертизи визначав, чи придатне для дослідження відео, вилучене з камер спостереження на місці вибуху авто Павла Шеремета. Для проведення цього аналізу йому надали обмежений фрагмент відео. Переглянувши його, Берч попередньо припустив, що всі зображені жінки на відео можуть бути однією і тією ж особою", – указано в повідомленні.
У поліції зазначили, що згодом слідчі отримали достатню кількість відеозаписів із кількох камер, на яких було зафіксовано ймовірних організаторів і виконавців злочину, і призначили необхідні експертизи.
"Проводили їх фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, яких офіційно залучили до досліджень Айвена Берча. У цих офіційних висновках експерти вказують на те, що на записах фігурували різні жінки. Ці результати досліджень долучені до матеріалів кримінального провадження і стали частиною доказової бази. Слідчі Нацполіції надали стороні захисту дозвіл на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження в частині, що не зашкодить досудовому розслідуванню", – продовжили в Нацполіції.
Правоохоронці закликали сторони кримінального процесу, журналістів і громадськість "не викривляти озвучену раніше офіційну інформацію" щодо розслідування вбивства Шеремета.
Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, що належала співзасновниці видання "Українська правда", цивільній дружині журналіста Олені Притулі. Прокуратура кваліфікувала інцидент як умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох людей. За версією слідства, журналіста вбили для дестабілізації ситуації в Україні.
12 грудня міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков повідомив про затримання підозрюваних у причетності до вбивства Шеремета. Пізніше того ж дня Нацполіція назвала імена ймовірних причетних: це медсестра одного з парашутно-десантних батальйонів Яна Дугарь (суд відправив її під домашній арешт), військовослужбовець Сил спецоперацій Збройних сил України, музикант Андрій Антоненко (Riffmaster) (заарештовано до 8 лютого), дитяча хірургиня і волонтерка Юлія Кузьменко (поміщено під варту), а також подружжя Владислав та Інна Грищенки, які фігурують у справі як "особи, які володіють інформацією".
Слідчі вважають, що вибухівку під автомобіль Шеремета закладали Кузьменко та Антоненко, Антоненка також називають організатором злочинної групи, Дугарь займалася "розвідкою": шукала камери на маршруті прямування спільників.
У тексті підозри Кузьменко зазначено, що вона не тільки закладала, але й дистанційно підірвала вибухівку, після того як побачила, що Шеремет сів у машину. Однак Аваков заявив, що слідство точно не знає, хто "натискав кнопку". Він підкреслив, що це був "багатофакторний злочин".
Глава МВС говорив, що Берча називали "фахівцем номер один у всьому світі". За словами Авакова, висновки британського експерта підтверджують результати досліджень, проведених українськими фахівцями.
Водночас журналісти проєкту "Слідство.Інфо" повідомили, що висновки Берча суперечать експертизам, проведеним в Україні. У сюжеті проєкту, що вийшов у ефір 16 грудня, зазначено, що четверо експертів у справі про вбивство Шеремета, серед яких Берч, підписали висновки, які суперечать один одному.
За даними розслідувачів, експертиза Берча свідчить про те, що проводити "розвідку", мінувати і підривати автомобіль журналіста Шеремета могла одна жінка. На думку експерта, схожість жінки – "розвідниці", яка фотографувала камери в районі місця злочину, і жінки, яка мінувала автомобіль Шеремета, оцінюють як "помірні докази на підтвердження". Берч також оцінив схожість жінки, яка закладала вибуховий пристрій під авто, із жінкою, яка підривала бомбу вранці 20 липня. Згідно з висновками експерта, схожість "розвідниці" і жінки, яка активувала вибуховий пристрій, оцінюють як "помірно вагомі докази на підтвердження".