Венеціанська комісія не підтримала претензій Угорщини щодо закону про освіту – МОН України
Венеціанська комісія вважає, що визначальна роль державної мови не може піддаватися сумнівам і повністю відповідає всім міжнародно-правовим інструментам міжнародних і регіональних організацій, заявили в Міністерстві освіти і науки України.
Міністерство освіти і науки України вважає збалансованим і конструктивним висновок Венеціанської комісії щодо мовної статті українського закону "Про освіту". Про це повідомляють на сайті Міносвіти.
Зокрема, в комісії зазначили, що визначальна роль державної мови "не може піддаватись сумнівам та повністю відповідає всім міжнародно-правовим інструментам міжнародних та регіональних організацій".
Як заявили в МОН, у Венеціанській комісії вважають мовну статтю "рамковою" і чекають її деталізації, зокрема у законі "Про загальну середню освіту".
"Спільно з національними громадами МОН працюватиме над подальшою розробкою різних підходів до навчання меншин з урахуванням їхніх освітніх потреб. Основна ціль – забезпечити достатній рівень володіння як державною, так і рідною мовою", – наголосили в українському відомстві.
У Міносвіти зазначили, що Венеціанська комісія підтримала аргументи української сторони щодо критичних зауважень влади Угорщини, яка заявила, що закон "Про освіту" звужує права національних меншин. У комісії наголосили, що питання змісту й обсягу прав належать виключно до компетенції Конституційного суду, а питання застосування мов потрібно вирішуватися спеціальними законами.
"Отже, звинувачення з боку Угорщини не підтримані", – заявили в МОН.
Комісія рекомендувала продовжити перехідний період для імплементації статті. Зараз у законі зазначено, що мовна стаття має набути чинності у 2020 році. У Міносвіти згодні, що з педагогічної точки зору продовження перехідного періоду є обґрунтованим, і повністю підтримують цю рекомендацію.
Офіційно висновки Венеціанської комісії мають опублікувати на її сайті орієнтовно 11 грудня.
Після ухваленого 5 вересня у другому читанні і в цілому українського закону "Про освіту", який розширив використання української мови в навчанні, Угорщина висловила занепокоєння про майбутнє угорської меншини в Україні.
26 вересня у міністерстві закордонних справ Угорщини попередили, що блокуватимуть будь-яке подальше зближення України та ЄС через закон "Про освіту".
8 грудня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто під час зустрічі у Відні з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним і спецпредставником Держдепартаменту США щодо України Куртом Волкером заявив, що Україна повинна виконати дві умови, щоб вирішити ситуацію з українським законом про освіту.
За його словами, по-перше, жодне право угорської нацменшини в Україні не може бути порушено. А по-друге, закарпатські угорці мають заявити, що рішення про зміни в законі "прийнятне для них".