Верховна Рада в першому читанні ухвалила один із законопроектів судової реформи
За законопроект "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та до інших законодавчих актів" проголосували 253 народні депутати України.
Верховна Рада України в першому читанні ухвалила законопроект №6232 "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та до інших законодавчих актів". Про це повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
За законопроект проголосувало 253 народні депутати.
"Першочерговою зміною, яка знайшла відображення в усіх процесуальних кодексах, є впровадження ефективного захисту прав особи, яка звертається до суду, як превалюючого завдання судочинства", – ідеться в пояснювальній записці.
Також, як стверджують автори законопроекту, він передбачає низку змін, спрямованих на забезпечення таких засад судочинства, як змагальність, диспозитивність та пропорційність.
"Керуючись принципом пропорційності, суд зважує доцільність процесуальних дій порівняно із завданням судочинства, значенням справи, ціною позову, розміром судових витрат, визначає вид забезпечення позову, розмір зустрічного забезпечення, розподіляє судові витрати, визначає строки подання заяв по суті справи, вживає заходів процесуального примусу тощо", – ідеться в документі.
Принцип диспозитивності надає можливість сторонам на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову або укласти мирову угоду.
Також кодекси планують доповнити положеннями, які, зокрема, регулюють визначення, порядок надання та дослідження електронних доказів, проведення експертизи не тільки на підставі рішення суду, але й на замовлення учасників справи й інші зміни.
30 вересня 2016 року набули чинності конституційні зміни в частині правосуддя та новий закон "Про судоустрій і статус суддів", згідно з яким вищі спецсуди та Верховний Суд ліквідують і замість них створюють новий Верховний Суд із касаційними палатами.
Конкурс до Верховного Суду складається з декількох етапів: тестування, практичного завдання, психологічного тесту, перевірки суддівського досьє. Проводить конкурс Вища кваліфікаційна комісія суддів. Переможців конкурсу, згідно із законодавством, вона має рекомендувати призначити на посади суддів Верховного Суду Вищої ради правосуддя. А він, зі свого боку, відправляє відповідні подання на призначення президента. Роль глави держави в цьому процесі – символічна. Він має тільки підписати укази про призначення суддів.
На початку конкурсу було 1436 претендентів на посаду судді Верховного Суду. До третього етапу дійшло 339 кандидатів.
Новий Верховний Суд почне діяти у складі чотирьох касаційних судів: адміністративного, господарського, кримінального та цивільного, – а також за умови призначення не менше ніж 65 його суддів за результатами конкурсу. Загальна кількість суддів не має перевищувати 200.