Вітренко: За контрактом Тимошенко–Путін кожна українська родина втратила більше ніж 61 тис. грн
Комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що екс-прем'єр Юлія Тимошенко домовилася з президентом РФ Володимиром Путіним про ціну на газ, яка не відповідала європейським принципам.
НАК "Нафтогаз України" міг відсудити в російського "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі набагато більшу суму, якби не положення контракту, про який у 2009 році домовилися тодішній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко і глава російського уряду Володимир Путін, заявив комерційний директор НАК Юрій Вітренко у Facebook.
"Контракти Тимошенко–Путін були європейськими тільки на словах... Кожна українська родина втратила на цьому більше ніж 61 тис. грн!" – заявив він.
Вітренко наголосив, що практично всі головні положення контрактів, про які Тимошенко особисто домовлялася з Путіним, були невигідними для України.
"Положення про оплату обсягів газу, які Україна навіть не отримувала, було визнане арбітражем кабальним і таким, що не відповідає стандартному європейському положенню "бери або плати". Але це далеко не єдина проблема цього контракту. Також і ціна на газ була завищеною і не відповідала європейським принципам", – розповів комерційний директор "Нафтогазу".
Він зазначив, що напередодні домовленості тодішні керівники "Нафтогазу" пропонували застосувати європейські принципи за довгостроковими контрактами на постачання газу.
"Тимошенко домовилася з Путіним про інші принципи. Результат – кожна українська родина по суті переплатила "Газпрому" за газ 54 тис. грн", – зазначив Вітренко.
Він додав, що ціни для населення і для підприємств не можна розділяти, оскільки від ціни на паливо залежать робочі місця і зарплати робітників. І навіть якби видобутий в Україні газ ішов на потреби населення, дорогий газпромівський газ усе одно використали б для виробництва тепла.
"Якщо Тимошенко хоча б просто наполягла на чіткому застосуванні принципу, який пропонував сам "Газпром", а саме "рівна дохідність", або "нет – бек", то ціна за контрактом була б суттєво меншою. Цей принцип означає, що для України з ціни, за якою "Газпром" продає газ, наприклад, у Німеччині, вираховується вартість транспортування від кордону Росії до кордону Німеччини, оскільки Україні газ постачається на кордоні з Росією", – заявив Вітренко.
За його словами, в арбітражі українська сторона намагалася застосувати цей принцип під час перегляду ціни, проте в контракті цей принцип не було відображено прямо.
"Максимум, що нам вдалося використати, це згадка в контракті на рівень цін у Європі. Тому арбітраж знизив ціну за контрактом просто до німецького рівня, без вирахування вартості транспортування від Росії до Німеччини. Через те, що Тимошенко домовилася з Путіним про ціну навіть вищу, ніж пропонував сам "Газпром", кожна українська родина втратила більше ніж 31 тис грн", – зазначив комерційний директор "Нафтогазу".
Він уточнив, що в суму збитків не входить 3,3 тис грн, які Україна отримала завдяки виграшу в арбітражі щодо перегляду контрактної ціни.
"Проблеми були не тільки з контрактом на постачання газу. Інший контракт, про який тоді домовилася Тимошенко з Путіним, на транзит газу, теж не відповідає європейським стандартам. Наприклад, у ньому, на відміну від усіх європейських контрактів, не закладений принцип "качай або плати", коли "Газпром" має оплачувати транзитний тариф за певний обсяг газу, навіть якщо він цей газ не качає для транзиту. І це при тому, що Тимошенко домовилася з Путіним про кабальне положення "бери або плати" в контакті на постачання газу", – заявив Вітренко.
Він додав, що Стокгольмський арбітраж спирався на підписаний контракт, тому українська сторона могла вимагати лише відшкодування збитків, яких зазнала фактично.
"Якби в нас у транзитному контракті був закладений такий принцип "качай або плати", то ми могли б додатково отримати компенсацію в арбітражі у розмірі 7,4 тис. грн для кожної української родини! Додайте ці 7,4 тис. грн втрат за транзитним контрактом до 54 тис. грн втрат від контракту на постачання – вийде більше ніж 61 тис. грн", – заявив комерційний директор "Нафтогазу".
Він додав, що українське підприємство могло виграти в "Газпрому" більше грошей, якби не домовленості екс-президента України Віктора Януковича з Путіним, а саме – "Харківські угоди".
"Якби тоді... нормально оформили оренду бази російського флоту в Севастополі, то в арбітражі за контрактом на постачання газу ми б виграли додатково майже 20 тис. грн. для кожної української родини. Бо насправді замість нормально оформленої передплати за оренду все було оформлено як знижку за газ. Водночас "Газпром" просто переглянув ціну до європейського рівня. Ми довели в арбітражі, що "Газпром" мав це зробити і без всяких "оренд" і "Харківських угод", – розповів Вітренко.
Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз України" судилися у Стокгольмському арбітражі через контракти на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу через територію України від 2009 року.
22 грудня 2017 року в "Нафтогазі" заявили про перемогу над "Газпромом" за всіма спірними питаннями контракту на постачання газу. Водночас у "Газпромі" повідомили, що суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити суму протермінованої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за протермінування.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. Українська компанія домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" повинен виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".
"Газпром" уже оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу і почав процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України".
У "Газпромі" заявили 28 травня, що у процесі тривалого вивчення тексту рішення, до якого було залучено "всесвітньо визнаного експерта-лінгвіста", російська сторона дійшла висновку, що значну частину арбітражного рішення написано не арбітрами, а "іншою особою".
30 травня "Нафтогаз" почав процедуру примусового стягнення з "Газпрому" $2,6 млрд.
5 червня в НАК "Нафтогаз України" повідомили, що суд заарештував голландські активи "Газпрому". У "Газпромі" заявили, що оскаржили це рішення.
14 червня в російській компанії поінформували, що домоглися зупинення виконання рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом про транзит. У "Нафтогазі" заявили, що нададуть апеляційному суду контраргументи.