Влада власноруч посилює позиції Новинського – політичний експерт
Посилюючи протистояння в суспільстві щодо єдиної помісної церкви, влада висуває на перший план таких радикальних опонентів, як нардеп від Опозиційного блоку Вадим Новинський і позафракційний нардеп Євген Мураєв, вважає політичний експерт Андрій Золотарьов.
Українська влада, актуалізуючи ідею щодо створення єдиної помісної церкви, підсилює позиції нардепа від Опозиційного блоку Вадима Новинського. Таку думку в блозі на сайті "Обозреватель" висловив політичний експерт Андрій Золотарьов.
"Щоб мобілізувати електорат, політичним силам потрібно порушувати питання, які можуть сформувати у виборця відчуття важливості участі в голосуванні. У кампаніях 2019 року однією з тих, що мають мобілізаційний потенціал, буде ситуація навколо єдиної помісної церкви. Ця тема має реальну суспільну та державну значущість", – зазначив він.
Він вважає, що команда Порошенка довго обирала цю тему, зокрема, виступаючи з ідеями конституційного закріплення європейських і євроатлантичних амбіцій країни й ідеєю референдуму стосовно цих питань. Але ці теми були недостатньо "мобілізаційними", водночас актуалізація теми створення єдиної помісної церкви здається сильнішим ходом, вважає експерт.
"Однак тут не все так однозначно. По-перше, це спрацювало, якби в Порошенка був інший рівень суспільної підтримки. Із нинішнім 5-7% рейтингом і високим антирейтингом Порошенко може й не зіграти. По-друге, позиції суспільства щодо цієї теми поляризовані – тема мобілізує як прибічників автокефалії, так і її супротивників. Ця тема вигідна не тільки Порошенку, а й політикам, які йому опонують і яких підтримають віряни УПЦ МП", – упевнений Золотарьов.
Також експерт прогнозує, що, підвищуючи градус конфлікту, посилюючи протистояння в суспільстві, влада висуває на перший план таких радикальних опонентів, як нардеп від Опозиційного блоку Вадим Новинський і позафракційний нардеп Євген Мураєв.
"Конфлікт, як відомо, – це один із найефективніших стимуляторів росту рейтингу політика. Проте одна справа, коли конфлікт має віртуально-постановковий характер і цим можна послуговуватися обмежений час. Інша справа, коли конфлікт стає значно відчутнішим і реальнішим. Наприклад, ситуація, коли завдяки "п'ятихвилинкам ненависті" від влади почався відтік прибічників від [Вадима] Рабіновича до Мураєва", – стверджує Золотарьов.
На думку експерта, схожа з Мураєвым ситуація сталася після хресного ходу УПЦ МП і з Новинським. "Усе вказує на те, що ситуація розігріватиметься і далі. Напевно, будуть кримінальні справи, уже запускають механізм позбавлення Новинського громадянства. Традиційний репертуар. Можна довго позиціонуватися як почесний фундаментальний критик влади, але коли влада сама дає козирі, вона значно швидше й ефективніше здійснює кастинг опозиції", – вважає він.
27 липня в Києві відбувся хресний хід, організований УПЦ МП. У поліції нарахували приблизно 20 тис. учасників хресного ходу з нагоди 1030-ї річниці хрещення Київської Русі. В УПЦ МП заявили, що в ньому брало участь 250 тис. осіб.