Волкер заявив, що не пов'язував розслідування в Україні щодо Burisma із Джо Байденом

Волкер виступав у Конгресі 19 листопада
Фото: ЕРА

Заява української сторони про розслідування діяльності компанії Burisma, у якій працював син імовірного суперника президента США Дональда Трампа на майбутніх виборах Джо Байдена Гантера, могла б бути корисною як для зустрічі американського та українського президентів, так і для зміни сприйняття Трампом України, про яку той відгукувався переважно негативно. Про це під час слухань у Конгресі повідомив колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер.

Колишній спецпредставник Державного департаменту США Курт Волкер під час публічних слухань у Конгресі заявив, що координував написання заяви для президента України Володимира Зеленського, у якій останній мав оголосити про початок розслідування проти сина ймовірного суперника президента США Дональда Трампа на майбутніх виборах Джо Байдена Гантера. Відео виступу оприлюднив телеканал CNN.

Волкер розповів, що після липневої розмови між Трампом і Зеленським особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані заявив, що українська сторона повинна зробити заяву про намір боротися з корупцією, після чого Волкер зв'язався з помічником українського президента Андрієм Єрмаком. Останній заявив про готовність української сторони зробити таку заяву.

Ішлося про початок розслідування проти української компанії Burisma, у якій працював Гантер Байден, про ймовірне втручання України в американські вибори 2016 року і боротьбу з корупцією загалом.

16 серпня Єрмак надіслав Волкеру чернетку заяви, яку останній обговорив із Сондлендом і Джуліані. За словами експредставника, заяву було зроблено про боротьбу з корупцією, ні Burisma, ні виборів у ній не згадували, однак Джуліані наполягав, щоб у ній було посилання на Burisma.

Волкер підкреслив, що не вважав публічну заяву про проведення таких розслідувань в Україні умовою для організації зустрічі українського та американського президентів. За його словами, така заява могла б бути корисною як для самої зустрічі, так і для зміни сприйняття Трампом України, про яку той відгукувався переважно негативно.

Він підкреслив, що такої заяви Україна поки не зробила і зустрічі президентів у Білому домі "поки що" не відбулося.

Колишній спецпредставник із питань України також сказав, що спочатку робив "різке розходження" між компанією Burisma, де працював син Байдена Гантер, і самим Джо Байденом.

"Озираючись назад, тепер я розумію, що інші розглядали ідею розслідування ймовірної корупції за участю української компанії Burisma як еквівалентну розслідуванню проти колишнього віцепрезидента Байдена. Я бачив це зовсім інакше", – підкреслив Волкер.

Він сказав, що завжди з повагою ставився до колишнього віцепрезидента і не брав свідомої участі у спробі закликати Україну провести розслідування стосовно колишнього віцепрезидента.

Байден-молодший працював у раді директорів Burisma Group, яку пов'язують з ексміністром екології Миколою Злочевським. Після змінення влади в Україні 2014 року Генеральна прокуратура України розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито. У 2016 році Байден-старший вимагав звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.

У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана з кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.

Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в американському Конгресі.

Як свідчить стенограма телефонної розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня, український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.

На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Також він тоді висловив тезу, яку наступного дня повторив у своєму Twitter, що син Байдена нібито "вкрав мільйони в Китаї".

Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.