Вселенський патріарх повернув Українську православну церкву в лоно Константинополя – заява Синоду
Процедура надання томосу про автокефалію Українській православній церкві триває. Про це за підсумками розгляду "українського питання" на синоді Вселенського патріархату заявив митрополит Галльський Еммануїл.
Синод Вселенського патріархату ухвалив низку рішень, щодо автокефалії Української православної церкви, повідомив журналістам 11 жовтня у Стамбулі митрополит Галльський Еммануїл. Заяву транслював телеканал "Прямий".
"Вселенський патріархат продовжує процедуру надання томосу українській церкві. Друге: відновити ставропігію Вселенського патріархату в Києві, одну з багатьох ставропігій в Україні, яка існувала тут завжди", – сказав він.
Рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління московському патріарху скасовано, зазначив Еммануїл.
Представник Константинопольського патріархату підтвердив, що предстоятелю Української православної церкви Київського патріархату Філарету та митрополиту Української автокефальної православної церкви Макарію повернули канонічний статус.
"Визначено, що анафему [Філарету] оголосили без канонічних підстав, із політичних мотивів", – заявив Еммануїл.
За його словами, Константинопольський патріархат застерігає від насильницького захоплення церков і монастирів в Україні.
У 1686 році Константинопольський патріархат передав Московській церкві деякі повноваження з управління церковним життям України, Білорусі, Литви та Польщі. На цій підставі сучасна РПЦ вважає Україну своєю канонічною територією.
У 2018 році українська влада вкотре звернулася до вселенського патріарха Варфоломія із проханням надати томос про автокефалію православній церкві в Україні.
2 вересня Архієрейський собор у Стамбулі ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами.
7 вересня у межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.
Дії константинопольського патріарха Варфоломія за призначенням представників в Україні у Російській православній церкві розцінили як "грубе вторгнення" на свою канонічну територію і пообіцяли, що вони "не залишаться без відповіді".
Триденний синод Вселенського патріархату розпочався 9 жовтня у Стамбулі. Засідання відбувається у закритому режимі.