Засідання консультаційного комітету: Україна і Польща домовилися про скасування мораторію на проведення ексгумації поляків в Україні
Представник української сторони, заступник глави Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв та керівник офісу президента Польщі Кшиштоф Щерський під час засідання консультаційного комітету вирішили продовжити роботу двосторонньої міжурядової комісії щодо захисту та повернення культурних цінностей.
За підсумками засідання консультаційного комітету президентів України і Польщі, яке пройшло сьогодні в польському Кракові, сторони дійшли згоди зняти мораторій на проведення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні і спільне їх відновлення. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Адміністрації Президента України.
"Під час засідання консультаційного комітету сторони обмінялися думками щодо поточного стану двосторонніх відносин. Вони підтвердили свою відданість зміцненню стратегічного партнерства між Україною та Республікою Польща. Сторони погодились із необхідністю зняти мораторій на проведення пошуково-ексгумаційних робіт та спільного їх відновлення", – ідеться в повідомленні.
Представник української сторони, заступник глави Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв та керівник офісу президента Польщі Кшиштоф Щерський "погодилися з важливістю" продовження роботи двосторонньої міжурядової комісії щодо захисту та повернення культурних цінностей.
Сторони домовилися про співробітництво з відповідними місцевими органами влади для розв′язання питань, які є взаємним інтересом.
Окрім того, співрозмовники обговорили підготовку до візиту польського президента Анджея Дуди в Харків у грудні цього року і майбутній саміт "Східного партнерства", який пройде 24 листопада у Брюсселі.
Консультаційний комітет є дорадчим органом, який очолюють зовнішньополітичні радники президентів України та Польщі. Він покликаний сприяти реалізації домовленостей між главами двох держав, спрямованих на поглиблення дружніх відносин.
Протягом трьох років у Польщі осквернили 15 українських пам'ятників, повідомляв у травні 2017 року Український інститут національної пам'яті. Жодного пам'ятника не відновлено. За цей самий період в Україні вандали пошкодили чотири польські пам'ятники, усі відновлено за кошти української сторони.
Об'єднання українців у Польщі 26 квітня повідомило, що на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля розібрали надгробний пам'ятник воїнам УПА. У Міністерстві закордонних справ України назвали дії з руйнування пам'ятника воїнам Української повстанської армії поблизу Перемишля "демонстративними і провокаційними". У червні українська сторона скасувала дозволи на проведення пошуку й ексгумації поляків, похованих в Україні.
2 листопада міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що Польща має намір запустити процедуру, яка не дасть змоги в'їхати до країни українцям, "які демонстративно надягають мундири СС "Галичина". У МЗС України відповіли, що у країні немає антипольських настроїв.
Зі свого боку президент Польщі Анджей Дуда назвав неприйнятним те, що на важливих посадах в Україні перебувають люди, які мають "відверто антипольські" і націоналістичні погляди. У відповідь МЗС України заявило, що в українській владі немає політиків з антипольськими поглядами.
Президент України Петро Порошенко ініціював проведення надзвичайного засідання консультаційного комітету президентів України і Польщі з метою запобігання подальшій ескалації напруженості між країнами 8 листопада.