Зеленський: Іноземці отримають право купувати українську землю, якщо так вирішать на всеукраїнському референдумі
За словами президента України Володимира Зеленського, українці позбавлені права власності на землю, як громадяни Північної Кореї, Таджикистану, Венесуели, Куби та Конго.
Іноземці здобудуть право купувати українську землю, якщо так вирішить народ України на всеукраїнському референдумі, заявив президент України Володимир Зеленський у відеозверненні у Facebook 11 листопада.
"Я розповім про великий обман, який посіяли у свідомості громадян і який навіть закріплено в Конституції. Це стаття про те, що земля є об'єктом права власності українського народу. Чому це обман? Бо сьогодні, як і всі попередні роки, українці насправді не є повноцінними власниками своєї землі", – заявив Зеленський.
Він додав, що "держава не створила таких умов".
"Українці не можуть продавати чи купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Українці позбавлені цього права так само, як громадяни Північної Кореї, Таджикистану, Венесуели, Куби і Конго", – продовжив Зеленський.
Президент підкреслив, що в інших країнах у тому чи іншому вигляді ринок землі існує.
"Незабаром Верховна Рада розглядатиме питання щодо упровадження в Україні ринку землі. Останні 20 років цим питанням маніпулюють. Старі політики залякали простих людей, посіяли в їхніх головах ряд міфів, переконуючи, що цього не можна робити. А вас не дивує, що старі політики стали піклуватися про народ? А можливо, питання в іншому? Можливо, вони лобіюють чиїсь інтереси? Інтереси тих, кому просто вигідно, щоб українці не володіли землею? Просто подумайте", – заявив Зеленський.
Глава держави зазначив, що в будь-якому випадку це питання – "дуже чутливе для людей".
"Нашим гаслом було: "Зробимо це разом". І ми завжди обіцяли, що важливі питання будемо вирішувати разом із вами. Тому прийнято наступне рішення: між першим і другим читанням у діючий проєкт закону будуть внесені правки, згідно з якими право продавати і купувати землю отримають лише українські громадяни та українські компанії, засновані виключно українськими громадянами. Іноземці та компанії, які мають серед засновників іноземців, отримають право купувати українські землі, українські земельні ділянки тільки у випадку, якщо на це буде дана згода народу України на всеукраїнському референдумі. Відповідний пункт буде міститися в законі. Найближчим часом Верховна Рада розробить і прийме закон, який чітко встановить види й механізми референдуму", – резюмував Зеленський.
Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діє в Україні із 2002 року. 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила його до 2020 року.
2 вересня 2019 року президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів розробити законопроєкт про введення в країні ринку землі сільськогосподарського призначення.
19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року. 25 вересня у Верховну Раду подали законопроєкт про ринок землі, який затвердив Кабінет Міністрів України 24 вересня.
У порядку денному на поточний пленарний тиждень зазначено, що Рада 13 листопада планує розглянути в першому читанні основний законопроєкт №2178 про ринок земель сільськогосподарського призначення і 10 альтернативних документів, які відкривають ринок землі в Україні.