Зеленський: Крим не стане ціною для миру на Донбасі
Повернення Криму є національною ідеєю українців, заявив президент України Володимир Зеленський на форумі Age of Crimea.
Президент України Володимир Зеленський заявив на форумі Age of Crimea в Києві 26 лютого, що зараз усі зусилля української влади спрямовано на відновлення миру на Донбасі, але це не означає, що питання Криму знято з порядку денного, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Тиждень складається із семи днів, планета Земля кругла, а Крим – це Україна. Наше суспільство може сперечатися щодо багатьох питань, але це не викликає жодних сварок чи сумнівів. Тут українці на 100% єдині. А отже, повернення Криму – це безспірна частина нашої національної ідеї", – заявив президент.
Після анексії Криму Росією, зазначив він, українці зрозуміли, "що живуть у світі, де меморандуми, на жаль, майже нічого не варті, а система міжнародного права та світової безпеки недосконала і вразлива".
"Сьогодні ми робимо все можливе, щоб припинити війну на Донбасі і не втрачати щодня найкращих наших українців. На це направлені всі наші зусилля. Але це не означає, що Крим знімається з повістки чи може стати ціною для миру на Донбасі, миру в Україні. Ми зробимо все, щоб над Кримом знову замайорів український прапор. Так, це дуже складне завдання, яке, на жаль, не може вирішитися завтра. Але є речі, які ми з вами можемо і повинні робити вже сьогодні", – сказав президент.
Серед таких кроків він назвав підтримку українців, які залишаються у Криму і "чекають на повернення до України".
"Те, що зараз із міркувань власної безпеки вони не кажуть про це вголос, не означає, що їх немає. І вони повинні знати, що держава про них не забула. У попередні роки влада на кожному куточку заявляла, що Крим – це Україна, але в реальності кримчани отримують українські свідоцтва про народження через складну судову процедуру, не можуть відкрити навіть рахунок у банку, фінмоніторинг вносить їх до групи ризику, тому вони не мають шансів на кредит... Я вважаю, це неприпустимо і ганебно для України. Шість років існують ці проблеми, але тільки зараз вони вирішуються урядом", – сказав Зеленський
5 грудня 1994 року Україна відмовилася від ядерного арсеналу в обмін на зобов'язання країн – підписантів Будапештського меморандуму (США, Росії, Великобританії) бути гарантами незалежності, суверенітету й кордонів України. Також ці країни зобов'язалися не застосовувати зброї проти України.
Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.