Зеленський надав звання "Герой України" трьом ліквідаторам аварії на ЧАЕС, чий подвиг показали в серіалі "Чорнобиль"
У 1986 році Олексій Ананенко, Валерій Беспалов і Борис Баранов, ризикуючи життям, потрапили в басейн під зруйнованим реактором Чорнобильської АЕС і відкрили запірні клапани, щоб звільнити його від води, яка могла призвести до повторного вибуху. Президент України Володимир Зеленський надав ліквідаторам звання "Герой України", Баранову – посмертно.
Президент України Володимир Зеленський надав звання "Герой України" із врученням ордена "Золота Зірка" ліквідаторам аварії на Чорнобильській атомній станції Олексієві Ананенку, Валерієві Беспалову та Борисові Баранову (посмертно). Про це повідомила пресслужба глави держави.
Відповідний указ №468/2019 датовано 27 червня.
Згідно з документом, старшому інженеру-механіку реакторного цеху державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" (у 1983–1989 роках) Ананенку, старшому інженеру турбінного цеху ЧАЕС у 1986 році Беспалову і начальнику зміни цього підприємства (в 1976–2005 роках) Баранову вручено найвищу державну нагороду за героїзм і самовіддані дії, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
"Усі троє, ризикуючи життям, запобігли можливому другому вибуху на ЧАЕС. Вони спустилися в басейн-барботер під зруйнованим реактором і відкрили запірні клапани, щоб звільнити його від води. Завдяки цьому вдалося уникнути контакту розплавленого ядерного матеріалу з водою, унаслідок якого з високою ймовірністю міг статися повторний вибух", – зазначили у пресслужбі.
Ананенко і Беспалов проживають у Києві. Баранов помер у 2005 році.
Подвиг ліквідаторів показано у другому і третьому епізодах мінісеріалу HBO "Чорнобиль", прем'єра якого відбулася 6 травня 2019 року. Роль Ананенка виконав Балтасар Сампер, Баранова – Оскар Гіз, Беспалова – Філ Барантіні.
"Чорнобиль" очолив рейтинг найпопулярніших серіалів в історії, які здобули найвищу оцінку глядачів за даними International Movie Data Base.
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції у квітні 1986 року стала однією з найбільших промислових ядерних катастроф в історії. За міжнародною шкалою ядерних подій, затвердженою в 1988 році, аварія на ЧАЕС – одна з двох, яку оцінили максимальним, сьомим, рівнем небезпеки. Порівнянна з нею за масштабами тільки катастрофа на японській АЕС "Фукусіма-1" 2011 року.