Зеленський сподівається на якнайшвидшу екстрадицію Левіна в Україну
Президент України Володимир Зеленський під час розмови із прем'єр-міністром Болгарії Бойком Борисовим подякував болгарським правоохоронцям за затримання фігуранта справи про вбивство співробітниці Херсонської міськради Катерини Гандзюк Олексія Левіна і висловив сподівання на якнайшвидше вирішення питання його екстрадиції в Україну.
Президент України Володимир Зеленський сподівається на якнайшвидшу екстрадицію в Україну фігуранта справи про вбивство співробітниці Херсонської міськради Катерини Гандзюк Олексія Левіна. Про це він заявив під час телефонної розмови із прем'єр-міністром Болгарії Бойком Борисовим 31 січня, повідомив Офіс президента України.
Зеленський подякував болгарським правоохоронцям за затримання Левіна і "висловив сподівання на якнайшвидше вирішення питання його екстрадиції в Україну".
Зеленський подякував Борисову за підтримку суверенітету й територіальної цілісності України та невизнання незаконної анексії Криму.
"[Президент України] високо оцінив оздоровлення в Болгарії в межах трастового фонду НАТО з медичної реабілітації 190 поранених українських військовослужбовців", – зазначили у пресслужбі.
Також президент України та прем'єр Болгарії обговорили двостороннє співробітництво країн.
"Окремо було відзначено важливість зміцнення двосторонньої торговельно-економічної співпраці, обсяги якої у 2019 році вперше за останнє десятиліття прогнозовано перевищать $1 млрд. Її подальшій активізації сприятиме проведення чергового засідання спільної українсько-болгарської міжурядової комісії з економічного співробітництва. Великі перспективи співпраці також є в галузях транспорту та туризму", – ідеться в повідомленні.
Крім цього, сторони запевнили одна одну, що сприятимуть розвитку нацменшин.
Про затримання Левіна в Болгарії Офіс генпрокурора України повідомив 24 січня 2020 року. Його ідентифікували за відбитками пальців, тому що він змінив зовнішність. Левіна заарештували на 40 днів. Джерела ZN.UA у СБУ розповіли, що строки його екстрадиції в Україну можуть затягнутися на роки.
Гандзюк облили сірчаною кислотою вранці 31 липня 2018 року біля під'їзду її будинку в Херсоні. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла, кислота потрапила на спину, голову, руку, а також в око. 4 листопада активістка померла.
На початку червня 2019 року п'ятьом виконавцям злочину (всі вони – учасники АТО) після угоди зі слідством ухвалили обвинувальні вироки. Їх засудили на строк від трьох до шести з половиною років позбавлення волі.
Слідчі вважають Левіна організатором злочину, його було заочно заарештовано, він переховувався за кордоном. У вересні 2019 року його оголосили в міжнародний розшук. Левін стверджував, що спочатку пропонував облити активістку не кислотою, а зеленкою.
Замовником нападу, на думку правоохоронців, був голова Херсонської облради Владислав Мангер. За даними Генпрокуратури, він частково оплатив злочин. У тексті підозри Мангеру вказано, що мотивом нападу на активістку була "особиста неприязнь" до неї у зв'язку з активною громадською діяльністю, яка могла підірвати його політичну й ділову репутацію. Мангер перебуває на волі.
Батько і друзі активістки вважають, що, крім Мангера, замовниками нападу можуть бути ексголова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв і його колишній заступник Євген Рищук. Мангер, Рищук і Гордєєв заперечують свою причетність до злочину.
У справі також фігурує експомічник колишнього нардепа від Блоку Петра Порошенка Миколи Паламарчука Ігор Павловський. Його дії кваліфікували як приховування злочину. Зараз Павловський перебуває під арештом у межах іншого кримінального провадження.