Зеркаль: Медальку собі на груди за звільнення моряків хотіли повісити і Порошенко, і Медведчук
Заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль зазначила, що ні п'ятому президенту України Петрові Порошенку, ні голові політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Вікторові Медведчуку не вдалося домогтися звільнення утримуваних у РФ військовополонених українських моряків, хоча вони обидва "змагалися" в цьому.
Як п'ятий президент України Петро Порошенко, так і голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктор Медведчук "змагалися", хто звільнить утримуваних у РФ військовополонених українських моряків. Про це заявила заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль в інтерв'ю "Цензор.НЕТ", яке вийшло 6 серпня.
"Думаю, тут питання в тому, що дійсно хотіли повісити собі на груди медальку і пан Медведчук, і пан Порошенко, кожен по-своєму, і кожен змагався з іншим щодо того, хто ж звільнив моряків. Але не вийшло. Шкода, звичайно, що вони не повернулися. Тому що для мене, напевно, не так важливо, хто повісить медальку собі на шию. Важливо, щоб люди повернулися", – сказала вона.
Зеркаль наголосила, що українських моряків РФ має відпустити без якихось умов або обміну.
"Власне, немає підстав нікого міняти. Їх там утримуюють незаконно, і ми вважаємо, що єдиний спосіб для Росії виконати наказ [Міжнародного трибуналу з морського права] – це випустити наших моряків і віддати їх нам", – заявила заступниця міністра.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву.
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими й вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки, як військовополонені, мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня 2019 року трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну.
Строк виконання рішення закінчився 25 червня. Цього дня, як повідомили у МЗС України, від російського зовнішньополітичного відомства надійшла нота, якою Україні пропонували надати письмові гарантії продовження кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. У ноті у відповідь українське МЗС назвало позицію Москви неприйнятною.
17 липня Лефортовський суд Москви продовжив на три місяці арешт 24 військовополоненим українським морякам.