Зміна керівника НБУ не вплине на курс валюти – Шмигаль
Відставка ексголови Національного банку України Якова Смолія була несподіванкою для ринку і для уряду, про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Після відставки ексголови Національного банку України президент України Володимир Зеленський провів консультації із правлінням НБУ, із радою НБУ, із керівниками державних та основних комерційних банків, Про це 3 червня в ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна" заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
"Є напруження, є хвилювання, але законодавство України виписано так, що заміна особистості керівника Нацбанку ніяк не вплине на курс валюти, на стабільність валюти", – зазначив Шмигаль.
Він підкреслив, що в Україні "абсолютно стабільна фінансова ситуація".
"Ліквідність банків – приблизно 200 млрд грн станом на початок липня. Залишок на єдиному казначейському рахунку – 135 млрд грн. Золотовалютні резерви – еквівалент $25,2 млрд", – сказав прем'єр-міністр.
Відставка Якова Смолія, за його словами, була несподіванкою для ринку і для уряду України. Для погодження кандидатури нового керівника, за словами прем'єр-міністра, необхідний певний час.
3 липня Верховна Рада звільнила Якова Смолія з посади голови Національного банку України.
Після відставки Смолія Національний банк України знизив офіційний курс гривні до долара на 59 копійок, євро – на 66 копійок, також уперше протягом трьох місяців НБУ провів інтервенцію на міжбанку.
Смолій подав Зеленському заяву про звільнення за власним бажанням 1 липня, аргументувавши її систематичним політичним тиском на НБУ.
У правлінні регулятора заявили, що вважають "своїм обов'язком продовжувати роботу для збереження макрофінансової стабільності та інституційної спроможності Національного банку".
Забезпечення незалежності НБУ є безумовним пріоритетом глави держави, запевнили в Офісі президента.
Після повідомлення про звільнення голови Нацбанку Україна скасувала угоду з випуску нових 12-річних єврооблігацій на $1,75 млрд із погашенням у 2021–2022 роках.
Занепокоєння щодо заяви Смолія висловили західні партнери України та міжнародні організації. Посли "Великої сімки" заявили, що відставка Смолія ставить під удар підтримку реформ в Україні.
За даними LIGA.net, Смолій ухвалив рішення написати заяву про відставку після засідання Національної ради реформ 30 червня, на якій у нього стався конфлікт із Зеленським щодо програми дешевих кредитів "5–7–9%".
Смолія призначили головою НБУ в березні 2018 року. Строк його повноважень спливає 2025 року.