43% українців підтримують заборону на трансляцію телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK – опитування
34,6% українців вважають закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK необхідним кроком для захисту держави. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.
43% українців підтримують заборону на трансляцію телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Про це свідчать опубліковані 11 лютого результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.
40,4% респондентів виступили проти цього рішення.
15,2% опитаних не змогли визначитися з позицією щодо цього питання, ще 1,4% – відмовилися від відповіді.
Водночас, як зазначають соціологи, 34,6% українців вважають закриття "112 Україна", NewsOne і ZIK необхідним кроком для захисту держави.
На думку 40,8% опитаних, це помилка, яка лише обмежує права громадян.
22,4% респондентів не визначилися з відповіддю, ще 2,2% – відмовилися озвучувати свій погляд.
Опитування проводили із 5-го до 7 лютого методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Опитано 2005 респондентів, які мешкають в усіх регіонах України, окрім окупованого Криму і не підконтрольних українській владі районів Донецької та Луганської областей. Вибірка репрезентативна для дорослого населення віком від 18 років.
Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4% для показників, наближених до 50%, 2,1% – для показників, наближених до 25%, 1,5% – для показників, наближених до 10%, 1,1% – для показників, наближених до 5%.
Президент України Володимир Зеленський 2 лютого ввів у дію рішення РНБО про санкції стосовно нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака та належних йому телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne. На зустрічі з керівниками інших телеканалів Зеленський запевнив, що медіабізнесу ніщо не загрожує.
Санкції передбачають позбавлення ліцензій "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказали припинити мовлення, всю легальну діяльність медіакомпаній припиняють строком на п'ять років. Провайдери відразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право вести мовлення для українців".
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що йдеться про канали з так званого пулу [кума президента РФ, глави політради ОПЗЖ Віктора] Медведчука. Їх "досить активно й часто відкрито використовують як інструменти чужої іноземної пропаганди в Україні", підкреслив Подоляк.
Блокування "112 Україна", ZIK і NewsOne не має нічого спільного з наступом на свободу слова, підкреслила прессекретарка Зеленського Юлія Мендель. За її даними, є підтвердження того, що ці канали фінансують із Росії. Глава МВС Арсен Аваков повідомив, що деякі фігуранти санкцій РНБО мали стосунок до постачання палива для бойовиків.
Козак придбав NewsOne і "112 Україна" наприкінці 2018 року, ZIK – улітку 2019-го. Зеленський 2019 року заявляв, що Козак і Медведчук – це "одна історія" в контексті володіння українськими телеканалами.
Міністерство культури та інформаційної політики України надіслало офіційний запит у YouTube про закриття акаунтів телевізійних каналів "112 Україна", ZIK і NewsOne.
Центр протидії корупції та ще 17 громадських органiзацiй 4 лютого написали відкритий лист міністерству фінансів США та голові Держдепартаменту США Ентоні Блінкеном, у якому просять внести Козака і дружину Медведчука Оксану Марченко до санкційного списку мінфіну США – OFAC. Сам Медведчук перебуває під санкціями із 2014 року.
Партія "Опозиційна платформа – За життя" провела з'їзд, на якому ухвалила резолюцію про початок процедури імпічменту президента Зеленського.