54% українців підтримують вступ України у ЄС, 48% – у НАТО – опитування

Вступ у ЄС підтримує понад половина українців, у НАТО – майже половина
Фото: ЕРА
Понад половина громадян України підтримує вступ країни до Європейського союзу, 48% – вступ у НАТО.

Про це свідчать опубліковані 17 травня результати опитування, яке провела група "Рейтинг" на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень (CISR) Міжнародного республіканського інституту (МРІ).

"54% українців вважають ЄС своїм пріоритетним міжнародним економічним блоком, у той час як лише 20% вирішили б приєднатися до очолюваного Росією Євразійського митного союзу", – ідеться в релізі.

Інфографіка: iri.org.ua

Найбільше підтримують вступ України в ЄС виборці партій "Європейська солідарність", "Українська стратегія Гройсмана", "Свобода", "Слуга народу", "Сила і честь", а також Радикальної партії і "Батьківщини". Водночас понад половина виборців "Опозиційної платформи – За життя" і Партії Шарія – за вступ до Митного союзу.

Інфографіка: iri.org.ua

Вступ до НАТО підтримує 48% респондентів, проти – 28%, не визначилося з відповіддю 13% опитаних, ще 11% не пішли б голосувати, якби це питання виносили на референдум.

Інфографіка: iri.org.ua

Не підтримують вступ України до Північноатлантичного альянсу переважно виборці ОПЗЖ і Партії Шарія. Більшість прибічників інших політичних сил, які взяли участь в опитуванні (за винятком Радикальної партії), заявили про підтримку такого курсу.

Опитування проводили в період з 13-го до 21 березня серед 2400 респондентів віком від 18 років. Межа похибки за 95-відсоткового рівня довіри не перевищує 2%. Коефіцієнт охоплення становить 54%.

Контекст:

Курс на членство в ЄС і НАТО закріплено в Конституції України.

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

У 2018 році в НАТО визнали за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

Верховна Рада та Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі.

6 жовтня 2020 року за підсумками саміту в Брюсселі Україна і Європейський союз домовилися про оновлення Угоди про асоціацію. Сторони очікують подальшого посилення економічної інтеграції та зближення регулювання в межах угоди в кількох сферах: цифровий ринок, захист довкілля, боротьба зі змінами клімату, фінансове співробітництво.