Американський сенатор не відкинув превентивного ядерного удару по Росії для захисту України
"Не відкидаю військових дій", – сказав сенатор.
На уточнювальне запитання журналіста, що той має на увазі, Вікер відповів, що американські кораблі в Чорному морі можуть завдати руйнівного удару "російському військовому потенціалу".
"Це може означати, що ми беремо участь [у конфлікті]. І я цього не відкидав би. Я не відкидаю присутність американських військ на землі. Ми не відкидаємо застосування ядерної зброї першими", – пояснив американський політик.
Він наголосив, що це навряд чи станеться, але під час перемовин треба бути жорсткими і не знімати такого варіанта зі столу.
Вікер вважає, що про це мав попередити президента РФ Володимира Путіна президент США Джо Байден на перемовинах.
"Розуміння, яке ми маємо у Конгресі, – що втрата вільної демократичної України через російське вторгнення змінить правила гри для вільної Європи", – вважає сенатор.
Російське посольство в США заявило у Facebook, що слова Вікера – "безвідповідальні".
"Жартувати з ядерною зброєю не годиться американському політику, який працює в законодавчому органі США", – зазначили, зокрема, російські дипломати.
Контекст:
З кінця жовтня західні ЗМІ пишуть про те, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців США та Євросоюзу.
18 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України щодо дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Скупчення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно в кінці січня", підкреслив він.
За оцінкою української розвідки, поблизу українсько-російського кордону та на окупованих територіях України РФ зосередила вже понад 94 тис. російських військовослужбовців. Міністр оборони України Олексій Резніков не відкидає, що ця цифра скоро може зрости до 175 тис.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати та не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні та прозорості намірів.
7 грудня Путін і Байден провели двогодинну розмову захищеним каналом відеозв'язку.
У Білому домі заявили, що Байден висловив "глибоке занепокоєння" Сполучених Штатів та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України. Байден попередив Путіна про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну, закликавши до деескалації ситуації.
Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, що виключають розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.
У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо можливого вступу України до НАТО.
Bloomberg писало 7 грудня, що адміністрація Байдена вимагатиме від ФРН зупинення газопроводу "Північний потік – 2", який має з'єднати Росію та Німеччину дном Балтійського моря в обхід України, якщо Путін ухвалить рішення про військове вторгнення РФ в Україну. У Білому домі заявили, що, якщо Путін хоче побачити постачання газу "Північним потоком – 2", можливо, він не захоче ризикнути вдертися в Україну.
Байден сказав Путіну, що США готові зараз зробити те, чого не зробили 2014 року, заявив радник американського президента з нацбезпеки Джейк Салліван, реагуючи на репліку про анексію Росією Криму.