Ар'єв: Із Росії почали імпортувати електроенергію. Це питання до НКРЕКП, "незалежного" регулятора

Володимир Ар'єв: Це оксюморон, є така літературна фігура
Фото: Volodymyr Ariev / Facebook

З Росією в України не може бути прозорих і прямих контрактів на постачання електроенергії, заявив народний депутат від "Європейської солідарності" Володимир Ар'єв.

Рішення про відкриття імпорту електроенергії з Росії, яке загрожує енергетичній безпеці України, ухвалив "так званий незалежний регулятор" – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, заявив в ефірі телеканала "Прямий" народний депутат, член фракції "Європейська солідарність" Володимир Ар'єв.

"Уже з Росії почали імпортувати електроенергію. Це питання до НКРЕКП, "незалежного" регулятора, який відкрив шлюз із першого числа", – заявив політик.

Він наголосив на неприпустимості торгівлі енергоресурсами із країною-агресором.

"Європейську солідарність" дуже занепокоїла фраза про те, що можна постачати газ напряму з Росії за прозорими контрактами. Росія, незалежні власники і прозорі контракти – це речі, які просто одна одній суперечать. Це оксюморон, є така літературна фігура", – додав нардеп.

1 січня на сайті НЕК "Укренерго" з'явилася інформація, що Україна поновила імпорт електроенергії з Росії в обсязі 200 МВт-год. За даними "Інтерфакс-Україна", двом українським компаніям надали доступ до імпорту.

Із 3 січня 2021 року Україна поновила закупівлю електроенергії в Білорусі з АЕС в місті Островець. 2019 року народний депутат від "Європейської солідарності", член міжфракційного депутатського об'єднання "Енергетична незалежність і безпека України" Михайло Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі може бути приховане непряме постачання з Росії.

Раніше Україна імпортувала електроенергію із РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".

До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, було імпортовано понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від такого постачання оцінюють у 3 млрд грн, писав "Мінпром". За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.

Імпорт електроенергії став причиною найбільшої за всю історію незалежності кризи на енергоринку, зазначав ZIK. Станом на березень 2020 року 95% всіх вугільних шахт були у простої.

Нардеп від "Слуги народу" Андрій Герус, чия поправка до законодавства дозволила розпочати імпорт, заявив, що це не є загрозою для безпеки України.