Байден і Ердоган перед самітом НАТО висловили прихильність до продовження підтримки України – Білий дім
Розмова відбулася перед самітом НАТО у Вільнюсі, який відбудеться цього тижня.
"Вони обговорили коло питань, які лідери НАТО розглянуть на саміті, висловили спільну прихильність до продовження підтримки України та розглянули зусилля щодо зміцнення двосторонніх зв'язків", – ідеться в повідомленні.
Також Байден "висловив бажання якнайшвидше вітати Швецію в НАТО", додали в Білому домі.
Про розмову повідомила і пресслужба президента Туреччини.
"Під час бесіди обговорювали місце України в НАТО, членство Швеції в НАТО, постачання F-16 [у Туреччину] і процес повноправного членства Туреччини в Європейському союзі", – ідеться в опублікованій у Twitter заяві.
Ердоган сказав Байдену, що Швеція на шляху до членства в НАТО "зробила деякі кроки у правильному напрямі", внісши зміни в антитерористичне законодавство, як того вимагала Туреччина, але прибічники курдських організацій, визнаних у Туреччині терористичними, "й далі проводять демонстрації, які вільно вихваляють тероризм, що зводить нанівець ужиті заходи". Президент Туреччини також сказав, що вважає неправильним пов'язувати постачання Анкарі нових американських винищувачів F-16 зі схваленням Туреччиною заявки Швеції на членство в НАТО.
Окрім того, Ердоган наголосив, що хотів би почути на Вільнюському саміті заяву про підтримку членства Туреччини в Євросоюзі.
Президенти двох країн домовилися провести двосторонню зустріч на саміті у Вільнюсі й "докладно обговорити двосторонні відносини Туреччини та США й регіональні питання", зазначили у пресслужбі президента Туреччини.
Контекст:
Саміт НАТО проведуть у Литві 11–12 липня. Як написано на сайті Альянсу, у ньому візьмуть участь лідери держав-членів і головні партнери. "Лідери НАТО зустрінуться, щоб вирішити найнагальніші проблеми Північноатлантичного союзу, ще більше зміцнити стримування й оборону НАТО й наблизити Україну до Північноатлантичного союзу", – ідеться в анонсі заходу.
Планували, що до саміту НАТО в нього вступить Швеція, але Туреччина не схвалила заявки Стокгольма. Турецька влада заявила, що не підтримає членства Швеції в НАТО, якщо вона не видасть "терористів" на запит Анкари. У Швеції відповіли, що виконали вимоги, погоджені на переговорах із Туреччиною, включно з поданням нового законопроєкту, який робить незаконним членство в терористичній організації.
Україна на саміті НАТО у Вільнюсі хотіла б отримати запрошення в Альянс, заявив президент України Володимир Зеленський. Але Байден сказав, що, на його думку, Україна не готова до членства в НАТО і що в Альянсі поки немає єдності щодо того, чи "приймати Україну в сім'ю НАТО". Постійна представниця США при НАТО Джуліанн Сміт заявила, що в підсумковій заяві саміту у Вільнюсі буде відповідь на прагнення України до членства в Альянсі. "Але це буде не просто повторення заяв у Бухаресті, це буде інакше, ніж ми говорили у 2008 році", – наголосила дипломатка.
Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня підписало 23 країни із 31, яка є членом блоку.