Бізнесмен Кропачов про енергетичну кризу: Це хрестовий похід товариша Коломойського на Ріната Леонідовича
Український бізнесмен, засновник групи компаній "Укрдонінвест" Віталій Кропачов вважає, що криза на українському енергетичному ринку спричинена діяльністю бізнесмена Ігоря Коломойського. Таку думку він висловив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.
За часів президентства Петра Порошенка ЗМІ, зокрема "Економічна правда", називали Кропачова "смотрящим" за державними вугільними активами" і вказували на його зв'язки з оточенням глави держави, зокрема з тодішнім народним депутатом та бізнес-партнером Порошенка Ігорем Кононенком. 2019 року, після приходу до влади Володимира Зеленського, "смотрящими" у вугільній сфері стали бізнесмени, пов'язані з Коломойським, повідомили "Наші гроші".
Після втечі президента України Віктора Януковича до Росії Кропачов купив у його сина Олександра Януковича три центральні збагачувальні фабрики – "Росія", "Україна" та "Комсомольська". Окрім того, за часів президентства Порошенка Кропачов контролював роботу державної шахти "Краснолиманська", оскільки володіє ТОВ "Краснолиманське", яке мало спеціальний дозвіл на роботу на вугільних пластах шахти (у лютому 2021 року Державна служба геології та надр зупинила дію спецдозволу через порушення умов користування надрами, написали "Наші гроші"). Головним покупцем вугілля "Краснолиманської" було державне "Центренерго", але з 2019 року воно, за даними видання, перебуває "під контролем менеджменту з однаковими з Коломойським поглядами на господарську діяльність підприємства" та змінило свою закупівельну політику.
"До 2019 року підприємство [шахта "Краснолиманська"] посилено розвивалося, мало колосальний потенціал, було укладено довгострокові договори... Але з приходом нової влади чомусь "Центренерго" відмовилося від постачання вугілля з шахти "Краснолиманська", не виконуючи своїх контрактів. Просто відмовилося. Шахта почала стагнувати", – сказав Кропачов.
Він зазначив, що зараз в енергетичній галузі України спостерігають масштабну кризу, спричинену зокрема дефіцитом вугілля на складах.
"Ким його створено? Вся енергетика з 2019 року перейшла під контроль Ігоря Валерійовича Коломойського. Її державна частина – "Центренерго", вугільні підприємства. Там зрозумілий менеджмент, як він заявляв. З огляду на це, пішли кризи", – сказав бізнесмен.
Він розповів, що до 2019 року "Центренерго" було прибутковим підприємством.
"За офіційною звітністю за три останні роки [до приходу Зеленського до влади] – десь 2,7–2,8 млрд грн [прибутку було]. Із приходом нової влади, з переходом під контроль Ігоря Валерійовича даного підприємства, воно згенерувало 1,9 млрд збитків у 2019 році, у 2020 році – 824 млн, за перше півріччя 2021 року – 720 млн. Я вважаю, що якщо розбиратися глобально, Ігор Валерійович давно мав імперську замашку побудувати холдинг, подібний до [холдингу] Ріната Леонідовича. Це звичайний хрестовий похід товариша Коломойського на Ріната Леонідовича. Це призвело до трагедії, яка зараз є", – вважає бізнесмен.
Інтерв'ю з Кропачовим вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона", трансляція розпочнеться о 18.00
Контекст:
Кропачов народився 1973 року в Торезі (зараз – Чистякове) Донецької області. Один із головних напрямів діяльності підприємця – вугільний бізнес. Окрім того, у Кропачова є активи у машинобудівній, будівельній та транспортній сферах.
У 2019 році Кропачов вперше потрапив до рейтингу найбагатших українців, складеного журналом НВ та інвестиційною компанією Dragon Capital. Зі статками $101 млн він посів 63-тє місце. 2020 року, за оцінкою НВ, вартість активів бізнесмена впала до $81 млн (96-те місце у списку найбагатших українців), а 2021 року він вибув із рейтингу.